Грб на Брегот на Слоновата Коска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Грб на Брегот на Слоновата Коска
Coat of arms of Ivory Coast.svg
Подробно
Грбоносец Брег на Слоновата Коска
Усвоен 2001
Челенка изгрев на сонце
Штит глава на слон
Држачи две палми
Мото "République de Côte d'Ivoire"
Други елементи златна лента со името на државата
Грб на БСК од 1964 до 2000[1]

Грбот на Брегот на Слоновата Коска е официјалниот грб во државата и бил усвоен во 2001 кога го заменил стариот, многу сличен на денешнито грб. Целиот грб е во златна боја. Во средината има штит со приказ на глава на слон. Штитот го држат две палми, а над штитот има изгрев на сонце. Под сето ова има лента со натпис „République de Côte d'Ivoire“ или Република Брег на Слоновата Коска.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Guide to the Flags of the World by Mauro Talocci, revised and updated by Whitney Smith (ISBN 0-688-01141-1), p. 139.

Поврзано[уреди | уреди извор]