Прејди на содржината

Грб на Мајот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грбот на Мајот

Грбот на Мајот се состои од штит околу кои се наоѓаат две морски коњчиња кои го придржуваат штитот. А под штитот има трака со натписот "Ra Hachiri". Овој грб исто така се наоѓа и на знамето на Мајот кое е во бела боја со називот на територијата над грбот.

Поврзано[уреди | уреди извор]