Грб на Есватини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грб на Есватини
Coat of arms of Eswatini.svg
Подробно
Мото"Siyinqaba" (Ние сме тврдина)

Грбот на Есватини го претставуваат различните симболи од културата на Есватини (до 2018 г. Свазиленд). Лавот го претставува кралот, а слонот кралицата-мајка. Лавот и слонот го држат традиционалниот Нгуни штит над кој се наоѓа круна од перја, а подоле има трака со натписот "Siyinqaba".

Поврзано[уреди | уреди извор]