Грб на Сеута

Од Википедија — слободната енциклопедија

Грбот на Сеута е скоро идентичен на грбот на Португалија затоа што Сеута била освоена од Португалците во 1415. Официјално е во употреба и грбот на Шпанија, затоа што Сеута е и шпанска територија.

Поврзано[уреди | уреди извор]