Прејди на содржината

Грб на Гвинеја-Бисао

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грб на Гвинеја-Бисао
Подробно
Усвоен1973
Мото"Unidade, Luta, Progresso" (Единство, борба, напредок)

Грбот на Гвинеја-Бисао е усвоен по независноста од Португалија во 1973 г. Ударниот дел на грбот го сочинуваат една црна ѕвезда Африка на северната позадина. На подножјето на грбот се наоѓа школка, а околу грбот две маслинови гранки. Преку грбот има лента со натпиот "Unidade, Luta, Progresso" (Единство, борба, напредок).

Поврзано

[уреди | уреди извор]