Грб на Гана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грб на Гана
Подробно
Усвоен1976
МотоFreedom and Justice. (Слобода и Правда)

Грбот на Гана е претставен на 4 март 1957[1] година од страна на Елизабета II. На грбот има син штит поделен со крстот на Св. Џорџ. Во средината има златен лав, симбол на поврзаноста на Велика Британија и Гана. Во останатите делови се наоѓа меч, замок, какао и рудник на залто. Над штитот се наоѓа црвена земја, е симбол на слободата на Африка. Штитот го придржуваат два златни орли, а под штитот има трака со националното мото "Freedom and Justice" (Слобода и Правда).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The nation's Coat of Arms“. THE GHANAIAN TIMES. 6 March 2007. Архивирано од изворникот на 2011-07-23. Посетено на 25 October 2010.