Прејди на содржината

Грб на Западна Сахара

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грбот на Западна Сахара

Грбот на Западна Сахара е направен од страната на движењето за независносн на Западна Сахара. Се состои од две пушки во централниот дел на кои се веат две знамиња на Западна Сахара. Над нив се наоѓаат црвена полумесечина и ѕвезда, симбол на Исламот. Околу грбот се наоѓаат две маслинови гранчиња, а подолу се наоѓа трака со натпис на арапски јазик: "حرية ديمقراطية وحدة" (Слобода, Демократија, Еднаквост).

Поврзано[уреди | уреди извор]