Прејди на содржината

Грб на Етиопија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грб на Етиопија
Подробно
Усвоен1996

Грбот на Етиопија е официјалниот грб во државата кој е во употреба, во денешната форма, од 1996 година. Грбот е стставен од син диск на кој приказ на златен пентаграм со пет златни зраци светлина. Пентаграмот го означува единството на народот на Етиопија и овој грб е прикажан и на знамето на државата.


Претходни грбови[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]