Грб на Мароко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грб на Мароко
200px
Подробно
Усвоен 14 август 1957

Грбот на Мароко е усвоен на 14 август 1957. Се состои од штит на кој се наоѓа зелен пентаграм на црвена позадина (како на знамето на Maroka), над кој с енаоѓа планината Атлас и изгрејсонце. Над штитот има кралска круна, а на краевите има два лавови. Под штитот има цитат од Куранот (Ако му помогнеш на Бога он ќе ти помогне и на тебе).

Поврзано[уреди | уреди извор]