Грб на Мароко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грб на Мароко
Податотека:Coat of arms of Morocco.png
Подробно
Усвоен14 август 1957

Грбот на Мароко е усвоен на 14 август 1957. Се состои од штит на кој се наоѓа зелен пентаграм на црвена позадина (како на знамето на Мароко), над кој се наоѓа планината Атлас и изгрејсонце. Над штитот има кралска круна, а на краевите има два лава. Под штитот има цитат од Куранот (Ако му помогнеш на Бога, он ќе ти помогне и тебе).

Поврзано[уреди | уреди извор]