Грбови во Африка

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Грб на Африка)
Африка.

Ова е галерија на грбови во Африка. Галеријата ги опфаќа независните држави во Африка, како и зависните самоуправувачки територии на континентот.

Независни држави[уреди | уреди извор]

држава грб гесло статија
Алжир Emblem of Algeria.svg нема[1] Грб на Алжир
Ангола Emblem of Angola.svg нема[2] Грб на Ангола
Бенин Coat of arms of Benin.svg „Братство, правда, работа“
„Fraternité, Justice, Travail“
Грб на Бенин
Боцвана Coat of arms of Botswana.svg „Дожд“
„Pula“
Грб на Боцвана
Брег на Слоновата Коска Coat of arms of Ivory Coast.svg нема[3] Грб на Брегот на Слоновата Коска
Буркина Фасо Coat of arms of Burkina Faso.svg „Единство, прогрес, правда“
„Unité, Progrès, Justice“[4]
Грб на Буркина Фасо
Бурунди Coat of arms of Burundi.svg „Единство, работа, прогрес“
„Unité Travail Progrès“
Грб на Бурунди
Габон Coat of arms of Gabon.svg „Единство, работа, правда“
„Union, Travail, Justice“
„Да одиме напред обединети“
Uniti Progrediemur
Грб на Габон
Гамбија Coat of arms of The Gambia.svg „Прогрес, мир, просперитет“
„Progress, Peace, Prosperity“
Грб на Гамбија
Гана Coat of arms of Ghana.svg „Слобода и правда“
„Freedom and Justice“
Грб на Гана
Гвинеја Coat of arms of Guinea.svg „Работа, правда, солидарност“
„Travail, Justice, Solidarité“
Грб на Гвинеја
Гвинеја-Бисао Emblem of Guinea-Bissau.svg „Единство, борба, напредок“
Unidade, Luta, Progresso
Грб на Гвинеја-Бисао
Египет Coat of arms of Egypt.svg нема[5] Грб на Египет
Екваторска Гвинеја Coat of arms of Equatorial Guinea.svg „Единство, мир, правда“
„Unidad, Paz, Justicia“
Грб на Екваторска Гвинеја
Еритреја Emblem of Eritrea (or argent azur).svg нема[6] Грб на Еритреја
Етиопија Emblem of Ethiopia.svg нема Грб на Етиопија
Замбија Coat of arms of Zambia.svg „Една Замбија, една нација“
„One Zambia, One Nation“
Грб на Замбија
Зелен ’Рт Coat of arms of Cape Verde.svg нема[7] Грб на Зелениот ’Рт
Зимбабве Coat of arms of Zimbabwe.svg „Единство, слобода, работа“
„Unity, Freedom, Work“
Грб на Зимбабве
Јужен Судан Coat of arms of South Sudan.svg „Единство, Слобода, Просперитет“
„Justice, Liberty, Prosperity“[8]
Грб на Јужен Судан
Јужноафриканска Република „Единство во разноликоста“
!ke e: ǀxarra ǁke
Грб на Јужноафриканската Република
Камерун Coat of arms of Cameroon.svg „Мир, работа, татковина“
„Paix, Travail, Patrie“
Peace, Work, Fatherland[9]
Грб на Камерун
Кенија Alternate Coat of arms of Kenya.svg Да се извлечеме заедно
„Harambee“
Грб на Кенија
Комори Seal of the Comoros.svg „Единство, правда, прогрес“
„Unite, Justice, Progres“[10]
Грб на Коморите
Демократската Република Конго Coat of arms of the Democratic Republic of the Congo.svg „Правда, мир, работа“
„Justice, paix, travail“
Грб на Демократска Република Конго
Република Конго Coat of arms of the Republic of the Congo.svg „Единство, работам, прогрес“
„Unité Travail Progrès“
Грб на Република Конго
Лесото Coat of arms of Lesotho.svg „Мир, дожд, просперитет“
„Khotso, Pula, Nala“
Грб на Лесото
Либерија Coat of arms of Liberia.svg „Љубовта кон слободата нè донесе тука“
„The love of liberty brought us here“[11]
Грб на Либерија
Либија „Унија на Арапски Републики“
اتحاد الجمهوريات العربية
Грб на Либија
Мавританија Seal of Mauritania (2018).svg нема[12] Грб на Мавританија
Маврициус Coat of arms of Mauritius.svg „Ѕвездата и клучот на Индискиот Океан“
„Stella Clavisque Maris Indici“
Грб на Маврициус
Мадагаскар Seal of Madagascar.svg „Земја на предците, слобода, прогрес“
„Tanindrazana, Fahafahana, Fandrosoana“[13]
Грб на Мадагаскар
Малави Coat of arms of Malawi.svg „Единство и слобода“
„Unity and Freedom“
Грб на Малави
Мали Coat of arms of Mali.svg „Еден народ, една цел, една верба“
„Un peuple, un but, une foi“[14]
Грб на Мали
Мароко Coat of arms of Morocco.svg „Ако го славиш Господ, тој ќе те слави и тебе“
إن تنصروا الله ينصركم‎
Грб на Мароко
Мозамбик Emblem of Mozambique.svg нема[15] Грб на Мозамбик
Намибија Coat of arms of Namibia.svg „Единство, слобода, правда“
„Unity, Liberty, Justice“
Грб на Намибија
Нигер Coat of arms of Niger.svg нема[16] Грб на Нигер
Нигерија Coat of arms of nigeria.png „Единство и верба, мир и прогрес“
„Unity and Faith, Peace and Progress“
Грб на Нигерија
Руанда Coat of arms of Rwanda.svg „Единство, работа, патриотизам“
„Ubumwe, Umurimo, Gukunda Igihugu“[17]
Грб на Руанда
Сао Томе и Принсипе Coat of arms of São Tomé and Príncipe.svg „Единство, дисциплина, работа“
Unidade, disciplina, trabalho[18]
Грб на Сао Томе и Принсипе
Свазиленд Coat of arms of Eswatini.svg „Ние сме тврдина“
Siyinqaba
Грб на Свазиленд
Сенегал Coat of arms of Senegal.svg „Еден народ, една цел, една верба“
„Un Peuple, Un But, Une Foi“
Грб на Сенегал
Сејшели Coat of arms of Seychelles.svg „Крајот го краси делото“
Finis Coronat Opus
Грб на Сејшелите
Сиера Леоне Coat of arms of Sierra Leone.svg „Единство, слобода, правда“
Unity - Freedom - Justice
Грб на Сиера Леоне
Сомалија Coat of arms of Somalia.svg нема Грб на Сомалија
Судан Emblem of Sudan.svg „Победата е наша“
النصر لنا
Грб на Судан
Танзанија Coat of arms of Tanzania.svg „Слобода и единство“
„Uhuru na Umoja“
Грб на Танзанија
Того Armoiries du Togo.svg „Работа, слобода, татковина“
„Travail, Liberté, Patrie“
Грб на Того
Тунис Coat of arms of Tunisia.svg „Ред, слобода, правда“
حرية، نظام، عدالة
Грб на Тунис
Уганда Coat of arms of Uganda.svg „За Господ и мојата држава“
For God and My Country
Грб на Уганда
Централноафриканска Република Coat of arms of the Central African Republic.svg „Единство, гордост, работа“
„Unité, Dignité, Travail“
„Човек е човек“
„Zo kwe zo“
Грб на Централноафриканската Република
Чад Coat of arms of Chad.svg „Единство, работа, прогрес“
„Unité, Travail, Progrès“
Грб на Чад
Џибути Emblem of Djibouti.svg нема Грб на Џибути

Зависни територии[уреди | уреди извор]

дел од зависна територија или регион грб гесло статија
Шпанија Канарски Острови Escudo de Canarias.svg „Океан“
„Oceano“
Грб на Канарските Острови
Шпанија Сеута EscudoCeuta.svg нема Грб на Сеута
Шпанија Мелиља Escudo de Melilla.svg „Децата треба да ги претпочитаат родните родители“
„Preferre Patriam Liberis Parentem Decet“
„Не повеќе напред“
„Non Plus Ultra“
Грб на Мелиља
Португалија Мадеира Coat of arms of Madeira.png „Најслободните и најубавите острови“
„Das Ilhas as Mais Belas e Livres“
Грб на Мадеира
Франција Мајот Coat of Arms of Mayotte.svg „Ra Hachiri“ Грб на Мајот
Франција Реинион Blason Réunion DOM.svg нема Грб на Реинион
Обединетото Кралство Света Елена Coat of arms of Saint Helena.svg нема Грб на Света Елена
Сомалија Сомалиленд Emblem of Somaliland.svg „Во името на Алах, најмилосрдниот, најмилостивиот“ Грб на Сомалиленд
Мароко Западна Сахара Coat of arms of the Sahrawi Arab Democratic Republic.svg „Слобода, демократија, единство“
حرية ديمقراطية وحدة
Грб на Западна Сахара

Белешки[уреди | уреди извор]

 1. На грбот има испишано Народна Демократска Република Алжир или на арапски الشعبيةالجمهورية الجزائرية الديمقراطية
 2. На грбот има испишано Република Ангола или на португалски República de Angola
 3. На грбот е испишано името на државата на француски јазик.
 4. На грбот е испишано и името на државата.
 5. На грбот е испишано Арапска Република Египет или на арапски جمهرية مصر العربية
 6. На грбот е испишано името на државата, Држава Еритреја, на арапски, тигриња и англиски.
 7. На грбот е испишано Република Зелен ’Рт или на португалски Republica de Cabo Verde
 8. На грбот е испишано и името на државата на англиски.
 9. На грбот е испишано името на државата на англиски и француски јазик.
 10. На грбот е испишано Федерална Исламска Република Комори на арапски и на француски République Fédérale Islamique des Comores
 11. На грбот е испишано и името на државата, односно Република Либерија/ Republic of Liberia.
 12. На грбот е испишано името на државата, односно Исламска Република Мавританија на арапски и француски јазик.
 13. На грбот стои и името на државата на малгашки јазик.
 14. На грбот стои и името на државата на француски јазик
 15. На грбот е испишано името на државата, односно Република Мозамбик или на португалски República de Moçambique
 16. На грбот стои името на државата на француски јазик.
 17. На грбот стои и името на државата на кирунди.
 18. На грбот стои и името на државата на португалски јазик.

Поврзано[уреди | уреди извор]