Грб на Јужноафриканската Република

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грб на Јужноафриканската Република
Coat of arms of South Africa.png
Подробно
Усвоен27 април 2000
Мото"ǃke e: ǀxarra ǁke" (Различни луѓе обединете се)

Грбот на Јужноафриканската Република стапил на сила од 27 април 2000 година. Грбот го сочинува мотото "ǃke e: ǀxarra ǁke" (Различни луѓе обединете се), напишан на рог од слон. Погоре од штитот се наоѓаат две фигуреи на луѓе кои се поздравуваат. Над штитот исто така се наоѓа и копје, билката протеа, птицата „секретар“ и изгрејсонце.

Coat of Arms of South Africa 1910-1930.png Coat of Arms of South Africa 1930-1932.png Coat of Arms of South Africa (1932-2000).svg
1910-1930 1930-1932 1932-2000

Поврзано[уреди | уреди извор]