Грб на Малави

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грб на Малави
Подробно
Мото"Unity and Freedom" (Единство и Слобода).

Грбот на Малави се заснова на бившиот грб на Нјасаленд. Се состои од штит кој е придржуван од лав и леопард, а под штитот се наоѓа натписот "Unity and Freedom" (Единство и Слобода).

Поврзано[уреди | уреди извор]