Грб на Сомалија

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Грб на Пунтленд)
Грб на Сомалија
Подробно
Усвоен10 октомври 1956

Грбот на Сомалија е усвоен на 10 октомври 1956 година. Се состои од Леопарди којшто го држат штитот, и бела петокрака ѕвезда која исто така се наоѓа на грбот кој е користен во текот на италјанската управа. Грбот на Сомалија од 8 јуни 1919 година, бил штот поделен хоризонтално на бели брановити линии. Горната половина на штитот била сина со природните бои на леопардот, и бела петокрака ѕвезда.

Видете уште и[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]