Грб на Уганда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грб на Уганда
Coat of arms of Uganda.svg
Подробно
Мото"For God and My Country" (За Бога и Мојата Земја)

Грбот на Уганда се состои од штит и копје кои го претставуваат народот на Уганда во борба за својата земја. На штитот се наоѓаат бранови, симбол на Викторииното езеро, сонце и тапани. Штитот го придржуваат коб (вид на антилоп) и ждрал (вид на штрк). Под штитот има трака со натписот "For God and My Country" (За Бога и Мојата Земја).

Поврзано[уреди | уреди извор]