Грб на Централноафриканската Република

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грб на Централноафриканската Република
Подробно

Грбот на Централноафриканската Република се состои од штит во средина, покрај кој се наоѓаат две Знамиња на Централноафриканската републкиа, и сонце кое изгрева над штитот. Над и под штитот се наоѓаат натписи. Во штитот се наоѓаат следните симболи: слон, баобаб, златна ѕвезда, три ѕвездички и рака.

Поврзано[уреди | уреди извор]