Баобаб

Од Википедија — слободната енциклопедија
Баобаб
Баобаб
Adansonia digitata во Танзанија
Научна класификација [ у ]
Царство: Растенија
клад: Скриеносеменици
клад: Евдикоти
клад: Розиди
Ред: Слезовидни
Семејство: Слезови
Потсемејство: Волени дрва
Род: Баобаб
L.[1]

Баобаб (науч. Adansonia) — род дрва што растат во саваните.

Опис[уреди | уреди извор]

Баобабот има мошне дебело стебло (со пречник од 8 метри), со чија помош складира големи резерви вода. Плодовите од него се користат како храна, а во неговото стебло луѓето прават отвори за живеење. Достигнува височина од околу 20 метри. Баобабот е познат и како мајмунско лебно стебло.

Баобабот како тема во уметноста[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Genus: Adansonia L.“. Germplasm Resources Information Network. United States Department of Agriculture. 12 ноември 2008. Архивирано од изворникот на 30 мај 2010. Посетено на 14 јануари 2011.
  2. Ацо Шопов, Песни. Скопје: Македонска книга, Мисла и Култура, 1988, стр. 109-110.