Грб на Мелиља

Од Википедија — слободната енциклопедија

Грбот на Мелиља комбинира елементи од стари грбови како на пример Кастиља и Леон. Се состои од штит пред кој се наоѓаат столбовите на Херкул, стар назив за теснецот на Гибралтар.

Поврзано[уреди | уреди извор]