Прејди на содржината

Грб на Сомалиленд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грбот на Сомалиленд

Грбот на Сомалиленд е воведен на 14 октомври 1996 година, заедно со знамето. Има облик на круг и се состои од орел, вагата на правдата, маслинови грнчиња и две раце кои се ракуваат. Грбот е со жолта боја што ја симболизира светлата и убава култура на народот од Сомалиленд. Над грбот, на арапски јазик е испишано Бисмила.

Поврзано[уреди | уреди извор]