Грб на Зелениот ’Рт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грб на Зелено'ртски Острови
Coat of arms of Cape Verde.svg
Подробно

Грбот на Зелен 'Рт се состои од круг во кој се наоѓа нзаивот на државата на португалски јазик и факел во триаголник, симбол на слободата и националното единство. Кругот е опкружен со десет ѕвезди кои ги претставуваат Зеленортските Острови. На вровот на грбот се наоѓа висок.

Видете исто така и[уреди | уреди извор]