Грб на Бурунди

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грб на Бурунди
Coat of arms of Burundi.svg
Подробно
Грбоносец Бурунди
Усвоен 1966
Штит глава од лав
Мото Единство, работа, прогрес
Други елементи три африкански копја кои се прекрстуваат позади штитот.

Грбот на Бурунди е официјалниот грб во државата кој е во употреба од 1966 година. Грбот е составен од црвен штит со златни рабови. Во средината на штитот има приказ на златна глава од лав, а позади штитот има три прекрстени африкански копја. Под штитот има бела лента со натпис „Единство, работа, прогрес“ или на француски Unité, Travail, Progrès.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Guide to the Flags of the World by Mauro Talocci, revised and updated by Whitney Smith (ISBN 0-688-01141-1), p. 153.

Поврзано[уреди | уреди извор]