Грб на Алжир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грб на Алжир
Algeria emb (1976).svg
Подробно
ГрбоносецРепублика Алжир
Усвоен1976
Претходни варијантиSeal of Algeria (1971-1976).svg

Грбот на Алжир е усвоен во 1976 година. На грбот се наоѓа полумесечина и ѕвезда со црвена боја како симбол на исламот, а над грбот се наоѓа натпис на арапски јазик Al Jumhūrīyah al Jazā'irīyah ad Dīmuqrāţīyah ash Sha'bīyah (Народна Демократска Република Алжир). На грбот се наоѓа раката на Фатима под изгрејсонцето над планината Атлас. Останатите симболи се поврзани за земјоделството и индустријата.

Претходни грбови на Алжир[уреди | уреди извор]

Видете уште и[уреди | уреди извор]