Грб на Канарските Острови

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грбот на Канарските Острови

Грбот на Канарските Острови се состои од син штит на кој се наоѓаат девет сиви острови кои го претставуваат вулканското потекло на Канарските Острови. Штитот го придржуваат две кучиња. Над штитот се наоѓа круна и трака со натписот "Oceano" (Океан).

Поврзано[уреди | уреди извор]