Грб на Лесото

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грб на Лесото
Coat of arms of Lesotho.svg
Подробно
Усвоен4 октомври 1966.
Претходни варијантиCoat of arms of Lesotho (1966–2006).svg

Грбот на Лесото службено е усвоен на денот на прогласување на независност 4 октомври 1966, кој е незначително изменет во 2006 година.

Грбот прикажува крокодил на басото штит. ТОа е симбол на династијата на најголемата етничка група во Лесото, Сото. Над штитот има две вкрстени оружја од 19 век. Штитот го држат два басото коњи. Под штитот има златна трака со државното мото: Khotso, Pula, Nala (Мир, вода, благослов).

Видете уште и[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]