Грб на Нигер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грб на Нигер
Coat of arms of Niger.svg
Подробно
Мото"Republique du Niger" (Република Нигер)

Грбот на Нигер се состои од штит на кој се наоѓа сонце, копје, два меча, три дршки просо и глава на зебра. Околу штитот се наоѓаат четири знамиња заедно со националните бои на Нигера. Под штитот има трака со натписот "Republique du Niger" (Република Нигер).

Поврзано[уреди | уреди извор]