Грб на Тунис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грб на Тунис
Coat of arms of Tunisia.svg
Подробно
МотоСлобода, Ред, Правда

Грбот на Тунис прикажува брод, заедно, со лав што држи меч, и вагата на правдата. Во средината се наоѓа трака со државното мото "Слобода, Ред, Правда". Над штитот се наоѓа амблемот на националното знаме на Тунис.

Поврзано[уреди | уреди извор]