Грб на Буркина Фасо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грб на Буркина Фасо
Coat of arms of Burkina Faso.svg
Варијанти
Coat of arms of Upper Volta.svg
Грб на Горна Волта
Подробно
Усвоен1997

Грбот на Буркина Фасо усвоен е во 1997 година.

Изглед[уреди | уреди извор]

Грбот се состои од ѓтит заснован на знамето на Буркина Фасо. Над штитот има бела трака со името на државата, а под исто така трака со мотото на Буркина Фасо (Unité,Progrès,Justice) што значи Единство, Напредок, Правда. Држачи на овие натписи се две црни копја, а држачите на копјата се два бели коњи.Држачи ових натписа су два црна копља,а држачи штита су два бела коња.

Галерија[уреди | уреди извор]