Угандски блатен јарец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Угандски блатен јарец
Мажјак
Женка со младо
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордови
Класа: Цицачи
Ред: Парнокопитни
Семејство: Шуплороги
Род: Блатни јарци
Вид: Блатен јарец
Подвид: Угандски блатен јарец
Триномен назив
Kobus kob thomasi
Sclater, 1864

Угандски блатен јарец или угандски коб (науч. Kobus kob thomasi) — подвид на блатен јарец, вид антилопа од Потсахарска Африка, и тоа Јужен Судан, Уганда и ДР Конго и Етиопија. Обично има црвенкаво кафеава боја, по која се разликува од другите подвидови. Животното е претставено на грбот на Уганда како еден од штитодржачите.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Anderson, M. & Mills, G. (2008). Kobus kob ssp. thomasi. IUCN Red List. Version 2008. International Union for Conservation of Nature. Посетено на 22 March 2009.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]