Викторија (езеро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Викториино Езеро
Topography of Lake Victoria.png
Подрачје Африка
Координати 1° ЈГШ 33° ИГД / 
Главни приливи Реката Кагера
Главни истеци Бел Нил (река)
Слив

{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“

 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“

}}184.000 km2 (71.000 sq mi)
238.900 km2 (92.200 sq mi) basin км2
Сливни земји Танзанија
Уганда
Кенија
Најг. должина 337 kм (209 ми) км
Најг. ширина 250 kм (160 ми) км
Површина

{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“

 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“

}}68.800 km2 (26.600 sq mi) км2
Прос. длабочина 40 м (130 ст) м
Брег 3,440 kм (2,140 ми) км
Надм. височина 1,133 м (3,717 ст) м
Острови 3,000 (Островите Сесе, Уганда)
Населени места Букоба, Танзанија
Мванза, Танзанија
Мусома, Танзанија
Кисуму, Кенија
Заливот Кенду, Кенија
Заливот Хома, Кенија
Кампала, Уганда
Ентебе, Уганда
Џинџа, Уганда


Викторииното Езеро — најголемото езеро во Африка, а второ слатководно езеро во светот и главен резервоар на реката Нил. Езерото има груб четириаголен облик, а се наоѓа во средиштето на висорамнината што ги раздвојува западниот и источиот крак на Големата Раседна Долина. Создадено е пред околу 2 милиони години, кога зголемувањето на косината на Земјата кора меѓу краците ја пренасочило површинската вода во плитка вдлабнатина на површината на висорамнината. Викторииното Езеро нема големи притоки - неговото иво го одржуваат обилните врнежи и водата што дотекува од околните ридови. Неговите брегови се една од најгусто населените области во Африка, а градовите Кампала, Кисума и Мванза се наоѓаат во непосредна близина. Големиот број острови во eзерото, исто така, се населени. Северниот брег се одликува со многу долги и тесни полуocтрови, меѓу кои има мочуришни области што се прошируваат далеку од внатрешноста на копното и претставуваат засолниште на реткиот вид на големата антилопа ситатунга. Викторииното Езеро потекнува од пред 20 милиони години - што значи дека е многу старо кога се во прашање езерата - и во него се развиле неколку стотини ендемски видови, главно риби од родот циклиди внесувањето на нилскиот костреш (ендемски вид риба во Нил и Туркана) во северниот дел на езерото се покажа како еколошка катастрофа за езерските видови риби. Кострешот е грабливец кој јаде многу и денес живee во сите делови на езерото, така што бројот на домородните видови риби е на загрижувачко ниво.[1]

Езеро Викторија е најголемото езеро во Африка . Езерото Викторија ги опфаќа источните делови на Африка помеѓу државите : Танзанија , Уганда и Кенија . Викторија зафаќа 68 000 километри квадратни површина , длабоко е 84 метри и се наоѓа на 1.134 метри надморска височина . Од Езерото Викторија извира Реката Нил којашто е најголема река во Африка со 6 . 970 километри должина и се влева во северните делови на Средоземното Море . Реката Нил се дели на два дела : Бел и Син Нил . Езерото Викторија е најголем резервоар на вода , на Реката Нил .

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. J.-P. vanden Bossche, G. M. Bernacsek (1990). „Lake Victoria“. Source book for inland fishery resources of Africa. Volume 1. CIFA Technical Paper No. 18/1. Food and Agricultural Organization. стр. 83–87. ISBN 92-5-102983-0. http://books.google.co.uk/books?id=WLZRxM9vfXoC&pg=PA65. 

Галерија[уреди | уреди извор]