Прејди на содржината

Грб на Света Елена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грбот на Света Елена

Грбот на Света Елена е усвоен на 30 јануари 1984. Се состои од штит на чиј врв се наоѓа птица пливач. Останатиот дел на штитот прикажува брод и бродовитиот брег на островот во заднината. На бродот се вее знамето на Англија.

Поврзано[уреди | уреди извор]