Грб на Свазиленд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грб на Свазиленд
Coat of arms of Eswatini.svg
Подробно
Мото"Siyinqaba" (Ние сме тврдина)

Грбот на Свазиленд го претставуваат различните симболи од културата на Свазиленд. Лавот го претставува кралот, а слонот кралицата-мајка. Лавот и слонот го држат традиционалниот Нгуни штит над кој се наоѓа круна од перја, а подоле има трака со натписот "Siyinqaba".

Поврзано[уреди | уреди извор]