Грбови во Африка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Африка.
Африка.

Ова е галерија на грбови во Африка. Галеријата ги опфаќа независните држави во Африка, како и зависните самоуправувачки територии на континентот.

Независни држави[уреди | уреди извор]

држава грб гесло статија
Алжир Податотека:Seal of Algeria.svg нема[1] Грб на Алжир
Ангола нема[2] Грб на Ангола
Бенин „Братство, правда, работа“
„Fraternité, Justice, Travail“
Грб на Бенин
Боцвана „Дожд“
„Pula“
Грб на Боцвана
Брег на Слоновата Коска нема[3] Грб на Брегот на Слоновата Коска
Буркина Фасо „Единство, прогрес, правда“
„Unité, Progrès, Justice“[4]
Грб на Буркина Фасо
Бурунди „Единство, работа, прогрес“
„Unité Travail Progrès“
Грб на Бурунди
Габон „Единство, работа, правда“
„Union, Travail, Justice“
„Да одиме напред обединети“
Uniti Progrediemur
Грб на Габон
Гамбија „Прогрес, мир, просперитет“
„Progress, Peace, Prosperity“
Грб на Гамбија
Гана „Слобода и правда“
„Freedom and Justice“
Грб на Гана
Гвинеја „Работа, правда, солидарност“
„Travail, Justice, Solidarité“
Грб на Гвинеја
Гвинеја-Бисао „Единство, борба, напредок“
Unidade, Luta, Progresso
Грб на Гвинеја-Бисао
Египет нема[5] Грб на Египет
Екваторска Гвинеја „Единство, мир, правда“
„Unidad, Paz, Justicia“
Грб на Екваторска Гвинеја
Еритреја нема[6] Грб на Еритреја
Етиопија нема Грб на Етиопија
Замбија „Една Замбија, една нација“
„One Zambia, One Nation“
Грб на Замбија
Зелен ’Рт нема[7] Грб на Зелениот ’Рт
Зимбабве „Единство, слобода, работа“
„Unity, Freedom, Work“
Грб на Зимбабве
Јужен Судан „Единство, Слобода, Просперитет“
„Justice, Liberty, Prosperity“[8]
Грб на Јужен Судан
Јужноафриканска Република „Единство во разноликоста“
!ke e: ǀxarra ǁke
Грб на Јужноафриканската Република
Камерун „Мир, работа, татковина“
„Paix, Travail, Patrie“
Peace, Work, Fatherland[9]
Грб на Камерун
Кенија Да се извлечеме заедно
„Harambee“
Грб на Кенија
Комори „Единство, правда, прогрес“
„Unite, Justice, Progres“[10]
Грб на Коморите
Демократската Република Конго „Правда, мир, работа“
„Justice, paix, travail“
Грб на Демократска Република Конго
Република Конго „Единство, работам, прогрес“
„Unité Travail Progrès“
Грб на Република Конго
Лесото „Мир, дожд, просперитет“
„Khotso, Pula, Nala“
Грб на Лесото
Либерија „Љубовта кон слободата нè донесе тука“
„The love of liberty brought us here“[11]
Грб на Либерија
Либија „Унија на Арапски Републики“
اتحاد الجمهوريات العربية
Грб на Либија
Мавританија нема[12] Грб на Мавританија
Маврициус „Ѕвездата и клучот на Индискиот Океан“
„Stella Clavisque Maris Indici“
Грб на Маврициус
Мадагаскар „Земја на предците, слобода, прогрес“
„Tanindrazana, Fahafahana, Fandrosoana“[13]
Грб на Мадагаскар
Малави „Единство и слобода“
„Unity and Freedom“
Грб на Малави
Мали „Еден народ, една цел, една верба“
„Un peuple, un but, une foi“[14]
Грб на Мали
Мароко „Ако го славиш Господ, тој ќе те слави и тебе“
إن تنصروا الله ينصركم‎
Грб на Мароко
Мозамбик нема[15] Грб на Мозамбик
Намибија „Единство, слобода, правда“
„Unity, Liberty, Justice“
Грб на Намибија
Нигер нема[16] Грб на Нигер
Нигерија „Единство и верба, мир и прогрес“
„Unity and Faith, Peace and Progress“
Грб на Нигерија
Руанда „Единство, работа, патриотизам“
„Ubumwe, Umurimo, Gukunda Igihugu“[17]
Грб на Руанда
Сао Томе и Принсипе „Единство, дисциплина, работа“
Unidade, disciplina, trabalho[18]
Грб на Сао Томе и Принсипе
Свазиленд „Ние сме тврдина“
Siyinqaba
Грб на Свазиленд
Сенегал „Еден народ, една цел, една верба“
„Un Peuple, Un But, Une Foi“
Грб на Сенегал
Сејшели „Крајот го краси делото“
Finis Coronat Opus
Грб на Сејшелите
Сиера Леоне „Единство, слобода, правда“
Unity - Freedom - Justice
Грб на Сиера Леоне
Сомалија нема Грб на Сомалија
Судан „Победата е наша“
النصر لنا
Грб на Судан
Танзанија „Слобода и единство“
„Uhuru na Umoja“
Грб на Танзанија
Того „Работа, слобода, татковина“
„Travail, Liberté, Patrie“
Грб на Того
Тунис „Ред, слобода, правда“
حرية، نظام، عدالة
Грб на Тунис
Уганда „За Господ и мојата држава“
For God and My Country
Грб на Уганда
Централноафриканска Република „Единство, гордост, работа“
„Unité, Dignité, Travail“
„Човек е човек“
„Zo kwe zo“
Грб на Централноафриканската Република
Чад „Единство, работа, прогрес“
„Unité, Travail, Progrès“
Грб на Чад
Џибути нема Грб на Џибути

Зависни територии[уреди | уреди извор]

дел од зависна територија или регион грб гесло статија
Шпанија Канарски Острови „Океан“
„Oceano“
Грб на Канарските Острови
Шпанија Сеута нема Грб на Сеута
Шпанија Мелиља „Децата треба да ги претпочитаат родните родители“
„Preferre Patriam Liberis Parentem Decet“
„Не повеќе напред“
„Non Plus Ultra“
Грб на Мелиља
Португалија Мадејра „Најслободните и најубавите острови“
„Das Ilhas as Mais Belas e Livres“
Грб на Мадејра
Франција Мајот „Ra Hachiri“ Грб на Мајот
Франција Реинион нема Грб на Реинион
Обединетото Кралство Света Елена нема Грб на Света Елена
Сомалија Сомалиленд „Во името на Алах, најмилосрдниот, најмилостивиот“ Грб на Сомалиленд
Мароко Западна Сахара „Слобода, демократија, единство“
حرية ديمقراطية وحدة
Грб на Западна Сахара

Белешки[уреди | уреди извор]

 1. На грбот има испишано Народна Демократска Република Алжир или на арапски الشعبيةالجمهورية الجزائرية الديمقراطية
 2. На грбот има испишано Република Ангола или на португалски República de Angola
 3. На грбот е испишано името на државата на француски јазик.
 4. На грбот е испишано и името на државата.
 5. На грбот е испишано Арапска Република Египет или на арапски جمهرية مصر العربية
 6. На грбот е испишано името на државата, Држава Еритреја, на арапски, тигриња и англиски.
 7. На грбот е испишано Република Зелен ’Рт или на португалски Republica de Cabo Verde
 8. На грбот е испишано и името на државата на англиски.
 9. На грбот е испишано името на државата на англиски и француски јазик.
 10. На грбот е испишано Федерална Исламска Република Комори на арапски и на француски République Fédérale Islamique des Comores
 11. На грбот е испишано и името на државата, односно Република Либерија/ Republic of Liberia.
 12. На грбот е испишано името на државата, односно Исламска Република Мавританија на арапски и француски јазик.
 13. На грбот стои и името на државата на малгашки јазик.
 14. На грбот стои и името на државата на француски јазик
 15. На грбот е испишано името на државата, односно Република Мозамбик или на португалски República de Moçambique
 16. На грбот стои името на државата на француски јазик.
 17. На грбот стои и името на државата на кирунди.
 18. На грбот стои и името на државата на португалски јазик.

Поврзано[уреди | уреди извор]