Примож Козмус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Примож Козмус
Медали

Примож Козмус на Светското првенство во 2007
Машка атлетика
Натпреварувач за  Словенија
Олимписки игри
Злато 2008 Пекинг
Сребро 2008 Пекинг
Светски првенства
Сребро 2007 Осака
Злато 2009 Берлин
Бронза 2011 Тегу

Примож Козмус (роден на 30 септември 1979 во Ново Место, СФРЈ) — словенечки атлетичар којшто се натпреварува во фрлачката дисциплина фрлање кладиво.

Примож живее во Брежице каде што е член на АК Фит Брежице. Неговите физички предиспозиции се: 188 cm висина и маса од 106 кг.

Во 2003 и 2004, Примож беше прогласен за најдобар атлетичар во Словенија.

На светското првенство одржано во Осака во 2007, го освои второто место со далечина од 82.29 m. Примож Козмус својот најголем успех во кариерата го постигна на Летните олимписки игри - 2008 одржани во Пекинг каде гоп освои златниот медал со далечина од 82,02m, со што на Словенија и го донесе првиот златен медал на Олимписките игри.[1]

На светското првенство во 2009 во Берлин, Примож го освои златниот медал, со далечина од 80.84 m. Две години подоцна, на првенството во Тегу, со префрлени 79.39 m, Козмус не успеа да ја одбрани титулата и го зазеде третото место, освојувајќи го бронзениот медал.[2]

Во 2012, Козмус настапи на Летните олимписки игри во Лондон, на кои го освои сребрениот медал.

Примож Козмус има сестра Симона којашто е словенечка рекордерка во фрлање кладиво со далечина од 58,60m.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]