Примож Козмус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Примож Козмус
Медали

Примож Козмус на Светското првенство во 2007
Машка атлетика
Натпреварувач за  Словенија
Олимписки игри
Златен медал - прво место 2008 Пекинг фрлање кладиво
Сребрен медал – второ место 2008 Пекинг фрлање кладиво
Светски првенства
Сребрен медал – второ место 2007 Осака фрлање кладиво
Златен медал - прво место 2009 Берлин фрлање кладиво
Бронзен медал – трето место 2011 Тегу фрлање кладиво

Примож Козмус (роден на 30 септември 1979 во Ново Место, СФРЈ) — словенечки атлетичар којшто се натпреварува во фрлачката дисциплина фрлање кладиво.

Примож живее во Брежице каде што е член на АК Фит Брежице. Неговите физички предиспозиции се: 188 cm висина и маса од 106 кг.

Во 2003 и 2004, Примож беше прогласен за најдобар атлетичар во Словенија.

На светското првенство одржано во Осака во 2007, го освои второто место со далечина од 82.29 m. Примож Козмус својот најголем успех во кариерата го постигна на Летните олимписки игри - 2008 одржани во Пекинг каде гоп освои златниот медал со далечина од 82,02m, со што на Словенија и го донесе првиот златен медал на Олимписките игри.[1]

На светското првенство во 2009 во Берлин, Примож го освои златниот медал, со далечина од 80.84 m. Две години подоцна, на првенството во Тегу, со префрлени 79.39 m, Козмус не успеа да ја одбрани титулата и го зазеде третото место, освојувајќи го бронзениот медал.[2]

Во 2012, Козмус настапи на Летните олимписки игри во Лондон, на кои го освои сребрениот медал.

Примож Козмус има сестра Симона којашто е словенечка рекордерка во фрлање кладиво со далечина од 58,60m.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]