Јарислеј Силва

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јарислеј Силва
Yarisley Silva Beijing 2015.jpg
Силва на Светкото првенство 2015
Лични податоци
Полно имеЈарислеј Силва Родригес
Роден(а)1 јуни 1987 (1987-06-01) (35 г.)
Сан Луис, Пинар дел Рио
Висина&100000000000001610000001,61 м
Тежина63 kg (139 lb)
Спорт
Земја Куба
СпортАтлетика
ДисциплиниСкок со стап
ТренерАлександар Навас
Успеси и титули
Лични рекорди4.91 метри (2015)

Јарислеј Силва Родригес (родена на 1 јуни 1987 г.) — кубанска атлетичарка која е специјализирана во дисциплината скок со стап.[1] Таа го освоила бронзениот медал на Летните олимписки игри 2012 во Лондон, како и златните медали на светските првенства во сала и на отворено одржани во 2014 и 2015 година во Сопот и Пекинг.

Таа е првата латиноамериканка со освоен олимписки медал во дисциплината скок со стап. Нејзин најдобар резултат во кариерата се прескокнатите 4.91 метри во август 2015 година.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

Год. Натпреварување Место Позиција Резултат
2006 Игри на Средна Америка и Карибите Колумбија Картагена, Колумбија 2. место 3,95 метри
2007 Панамерикански игри Бразил Рио де Жанеиро, Бразил 3. место 4,30 метри
2009 Игри на Средна Америка и Карибите Куба Хавана, Куба 1. место 4,40 метри
2011 Светско првенство Јужна Кореја Тегу, Јужна Кореја 5. место 4,70 метри
Панамерикански игри Мексико Гвадалахара, Мексико 1. место 4,75 метри
2012 Светско првенство во сала Турција Истанбул, Турција 7. место 4,55 метри
Летни олимписки игри Обединето Кралство Лондон, Обединето Кралство 2. место 4,75 метри
Дијамантска лига 3.место
2013 Светско првенство Русија Москва, Русија 3. место 4,82 метри
Дијамантска лига 2. место
2014 Светско првенство во сала Полска Сопот, Полска 1. место 4,70 метри
Игри на Средна Америка и Карибите Мексико Халапа, Мексико 1, место 4,60 метри
2015 Панамерикански игри Канада Торонто, Канада 1. место 4,85 метри
Светско првенство Кина Пекинг, Кина 1 место 4,90 метри
Дијамантска лига 3. место

Лични рекорди[уреди | уреди извор]

Дисциплина Резултат Место Датум
Скок со стап На отворено 4,91 метри (ДР) Германија Бекум, Германија 2 август 2015
Во сала 4,82 метри (ДР) САД Де Мојн, САД 24 април 2013

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. XXIX JUEGOS OLIMPICOS BEIJING 2008 - Delegación Cubana Архивирано на 1 јануари 2016 г. 24 јуни 2013 (на шпански)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]