Месерет Дефар

Од Википедија — слободната енциклопедија

Месерет Дефар Тола(амхарски: መሰረት ደፋር) е етиопска атлетичарка, специјалист за долги патеки, која главно се натпреварува во дисциплините со трчање на 3.000 и 5.000 метри.

Месерат Дефар била сопственик на светскиот рекорд во трката на 5000 метри, каде што таа трчала на митингот Златна Лига во Осло во 2007 година. Нејзиниот стар рекорд го подобрила за речиси 8 секунди и сега изнесува 14:16.63. Таа е сопственик на светскиот рекорд во трката на 2 милји, поставен на 20 мај 2007 година во американскиот Карсон во Калифорнија.[1]

Најголемиот успех на нејзината кариера и е титулата олимписки победник во трката на 5000 метри во Атина во 2004 година. Покрај тоа, освоила шест златни медали од светските Првенства на отворено и во салата.

Мосерат Дефар во 2007 година. година од страна на ИААФ била најдобра атлетичарка на светот.

Лични рекорди[уреди | уреди извор]

Дисциплина Време Датум Место Забелешка
1500 метри 4:06,12 12 мај 2006 Доха, Катар
2,000 метри 5:45,62 8 јуни 2008 Јуџин, САД
3,000 метри 8:24,51+ 14 септември 2007 Брисел, Белгија
Две милји 8:58,58 14 септември 2007 Брисел, Белгија
5,000 метри 14:12,88 22 јули 2008 Стокхолм, Шведска
На 10.000 m 29:59,20 11 јули 2009 Birmingham, Англија
10 km (улица) 32:08 25 февруари 2007 Сан Хуан, Порторико
3,000 метри 8:23,72 2. Февруари 2007 Брисел, Белгија Светски рекорд
Две милји 9:06,26 26 февруари 2009 година Прага, Чешка Најдобар резултат
5,000 метри 14:24,37 18 февруари 2009 година Стокхолм, Шведска Светски рекорд

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]