Светско првенство во атлетика

Од Википедија — слободната енциклопедија

Светското првенство во атлетика е натпреварување организирано од страна на Светската атлетска федерација (ИААФ). Во почетоците, првенството се одржувало на секои четири години, но тој систем се променил во 1991, и првенството почнало да се одржува на секои две години.

Првенства[уреди | уреди извор]

Бр. Година Град Земја Датум Стадион Дисциплини Спортисти
1. 1983 Хелсинки  Финска 7 август – 14 август Олимписки стадион 41 1.333
2. 1987 Рим  Италија 28 август – 6 септември Стадион Олимпико 43 1.419
3. 1991 Токио Flag of Japan.svg Јапонија 23 август – 1 септември Олимписки стадион 43 1.491
4. 1993 Штутгарт  Германија 13 август – 22 август Готлиб Дајмлер 44 1.630
5. 1995 Гетеборг  Шведска 5 август – 13 август Улеви 44 1.755
6. 1997 Атина  Грција 1 август – 10 август Олимписки стадион 44 1.785
7. 1999 Севиља  Шпанија 20 август – 29 август Олимписки стадион 46 1.750
8. 2001 Едмонтон  Канада 3 август – 12 август Стадион на Комонвелтот 46 1.677
9. 2003 Сен Дени  Франција 23 август – 31 август Стад де Франс 46 1.679
10. 2005 Хелсинки  Финска 6 август – 14 август Олимписки стадион 47 1.688
11. 2007 Осака Flag of Japan.svg Јапонија 24 август – 2 септември Нагај 47 1.800
12. 2009 Берлин  Германија 15 август – 23 август Олимписки стадион 47 1.895
13. 2011 Тегу  Јужна Кореја 27 август – 4 септември Стадион Тегу 47 1.742
14. 2013 Москва  Русија 10 август – 18 август Стадион Лужники 47 1.784
15. 2015 Пекинг Народна Република Кина НР Кина 29 август – 6 септември Национален стадион 47 1.761
16. 2017 Лондон  Обединето Кралство 5 август – 13 август Олимписки стадион 48 2.036
17. 2019 Доха  Катар 27 септември – 6 октомври Меѓународен стадион „Халифа“ 49 1.972
18. 2021 Јуџин  САД 6 – 15 август Хејвард филд
19. 2023 Будимпешта  Унгарија 26 август – 3 септември Национален атлетски центар

Табела на медали на сите времиња[уреди | уреди извор]

Дополнето по Светското првенство во атлетика 2013

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1  САД 138 88 74 300
2  Русија 53 60 55 168
3  Кенија 43 37 32 112
4  Германија 35 28 38 101
5  Јамајка 24 42 32 98
6  СССР 22 25 28 75
7  Етиопија 22 19 23 64
8  Обединето Кралство 21 29 32 82
9  Источна Германија 20 18 15 53
10  Куба 18 22 12 52
11  Полска 12 10 13 35
12  Чешка 12 5 4 21
13  Италија 11 15 13 39
14  Украина 11 9 13 33
15  Франција 10 15 18 43
16  Белорусија 10 12 13 35
17  Кина 10 11 14 35
18  Мароко 10 11 6 27
19  Австралија 10 8 12 30
20  Шведска 8 3 5 16
21  Шпанија 7 15 16 38
22  Финска 7 8 5 20
23  ЈАР 7 6 4 17
24  Норвешка 6 5 2 13
25  Алжир 6 0 3 9
26  Романија 5 8 9 22
27  Бахами 5 7 6 18
28  Португалија 5 6 5 16
29  Бугарија 5 3 7 15
30  Бахреин 5 1 1 7
31  Нов Зеланд 5 0 1 6
32  Канада 4 10 9 23
33  Јапонија 4 6 12 22
34  Грција 4 5 10 19
35  Чехословачка 4 4 3 11
36  Швајцарија 4 0 3 7
37  Ирска 3 3 0 6
38  Мексико 3 1 8 12
39  Мозамбик 3 1 1 5
40  Хрватска 3 1 0 3
40  Еквадор 3 1 0 4
42  Данска 3 0 1 4
43  Тринидад и Тобаго 2 4 5 11
44  Естонија 2 4 2 8
45  Литванија 2 2 1 5
45  Катар 2 2 1 5
47  Доминиканска Република 2 1 1 4
47  Уганда 2 1 1 4
49  Таџикистан 2 0 0 2
50  Бразил 1 5 5 11
51  Холандија 1 4 4 9
52  Намибија 1 4 0 5
53  Замбија 1 2 0 3
54  Словенија 1 1 2 4
55  Панама 1 1 0 2
55  Боцвана 1 1 0 2
57  Свети Китс и Невис 1 0 4 5
58  Сенегал 1 0 1 2
58  Сомалија 1 0 1 2
58  Сирија 1 0 1 2
61  Барбадос 1 0 0 1
61  Колумбија 1 0 2 3
61  Гренада 1 0 0 1
61  Северна Кореја 1 0 0 1
65  Унгарија 0 6 5 11
66  Нигерија 0 4 4 8
67  Казахстан 0 3 3 6
68  Турција 0 2 1 3
68  Џибути 0 2 1 3
70  Камерун 0 2 0 2
70  Брег на Слоновата Коска 0 2 0 2
70  Порторико 0 2 0 2
73  Австрија 0 1 1 2
73  Бурунди 0 1 1 2
73  Кипар 0 1 1 2
73  Гана 0 1 1 2
73  Израел 0 1 1 2
73  Шри Ланка 0 1 1 2
73  Суринам 0 1 1 2
73  Тунис 0 1 1 2
81  Бермуда 0 1 0 1
81  Еритреја 0 1 0 1
81  Судан 0 1 0 1
81  Танзанија 0 1 0 1
85  Белгија 0 0 4 4
86  Словачка 0 0 3 3
87  Србија 0 0 2 2
88  Американска Самоа 0 0 1 1
88  Доминика 0 0 1 1
88  Хаити 0 0 1 1
88  Индија 0 0 1 1
88  Иран 0 0 1 1
88  Латвија 0 0 1 1
88  Саудиска Арабија 0 0 1 1
88  Зимбабве 0 0 1 1
95 Вкупно 632 636 630 1898

Повеќекратни освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Мажи

Четиринаесет атлетичари освоиле најмалку шест медали.[1]

Атлетичар Држава Gold medal world centered-2.svg Silver medal world centered-2.svg Bronze medal world centered-2.svg Вкупно
Јусејн Болт Јамајка Јамајка 8 2 0 10
Карл Луис  САД 8 1 1 10
Мајкл Џонсон  САД 8 0 0 8
Лешон Мерит  САД 6 2 0 8
Хаиле Гебресиласие Етиопија Етиопија 4 2 1 7
Сергеј Бубка СССР СССР/ Украина 6 0 0 6
Џереми Воринер  САД 5 1 0 6
Кенениса Бекеле Етиопија Етиопија 5 0 1 6
Ларс Ридел  Германија 5 0 1 6
Хишам Ел Геруж Мароко Мароко 4 2 0 6
Езекиел Кембои Кенија Кенија 3 3 0 6
Бач Рејнолдс  САД 3 2 1 6
Бернард Лагат  САД/Кенија Кенија 2 3 1 6
Грег Хотон Јамајка Јамајка 0 3 3 6
Жени

Дванаесет атлетичарки освоиле најмалку шест медали.[1]

Атлетичарка Држава Gold medal world centered-2.svg Silver medal world centered-2.svg Bronze medal world centered-2.svg Вкупно
Мерлин Оти Јамајка Јамајка 3 4 7 14
Алисон Феликс  САД 8 1 1 10
Џерл Мајлс Кларк  САД 4 3 2 9
Вероника Кембел-Браун Јамајка Јамајка 2 7 0 9
Гејл Деверс  САД 5 3 0 8
Гвен Торенс  САД 3 4 1 8
Шели-Ен Фрејзер-Прајс Јамајка Јамајка 5 2 0 7
Јулија Печонкина  Русија 2 3 2 7
Беверли Мекдоналд Јамајка Јамајка 1 4 2 7
Лорен Грахам Јамајка Јамајка 1 3 3 7
Кармелита Џетер  САД 3 1 3 7
Сања Ричардс-Рос  САД 5 1 0 6

Спортисти со најмногу настапи[уреди | уреди извор]

Петнаесет спортисти се натпреварувале на најмалку осум првенства.[1]

Наст. Име Држава Првенства Дисциплина
11 Сусана Феитор  Португалија 91, 93, 95, 97, 99, 01, 03, 05, 07, 09, 11 10 км одење / 20 км одење
Хесис Анхел Гарсија  Шпанија 93, 95, 97, 99, 01, 03, 05, 07, 09, 11, 13 50 км одење
10 Франка Дитч  Германија 91, 93, 95, 97, 99, 01, 03, 05, 07, 09 Фрлање диск
9 Тим Берет  Канада 91, 93, 95, 97, 99, 01, 03, 05, 07 20 км одење / 50 км одење
Марија Мутола  Мозамбик 91, 93, 95, 97, 99, 01, 03, 05, 07 800 м
Дени Мекферлејн Јамајка Јамајка 93, 95, 97, 99, 01, 03, 05, 07, 09 400 м / 400 м со пречки/ 4x400 м
Никола Вицони  Италија 97, 99, 01, 03, 05, 07, 09, 11, 13 Фрлање кладиво
8 Јан Железни  Чехословачка /  Чешка 87, 91, 93, 95, 97, 99, 01, 03 Фрлање копје
Ларс Ридел  Германија 91, 93, 95, 97, 99, 01, 03, 05 Фрлање диск
Хатем Гула Тунис Тунис 93, 95, 97, 99, 01, 03, 05, 07 20 км одење
Мерлин Оти Јамајка Јамајка /  Словенија 83, 87, 91, 93, 95, 97, 03, 07 100 м / 200 м / 4x100 м
Кевин Саливан  Канада 93, 95, 97, 99, 01, 03, 05, 07 1500 м
Сергеј Макаров  Русија 97, 99, 01, 03, 05, 07, 09, 11 Фрлање копје
Венелина Венева  Бугарија 91, 95, 99, 01, 03, 05, 09, 11 Скок во височина
Александар Тамерт  Естонија 95, 97, 99, 01, 03, 05, 07, 09 Фрлање диск

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Statistics book, Берлин 2009“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2011-06-05. Посетено на 2013-08-23.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]