Светско првенство во атлетика

Од Википедија — слободната енциклопедија

Светското првенство во атлетика е натпреварување организирано од страна на Светската атлетска федерација (ИААФ). Во почетоците, првенството се одржувало на секои четири години, но тој систем се променил во 1991, и првенството почнало да се одржува на секои две години.

Првенства[уреди | уреди извор]

Бр. Година Град Држава Датуми Стадион Капацитет Дисциплини Земји Спортисти Најуспешна земја
1976 Малме  Шведска 18 сеп Стадион Малме 30,000 1 20 42  СССР
1980 Ситард  Холандија 14 – 16 авг Де Баандерт 22,000 2 22 42  Источна Германија
1. 1983 Хелсинки  Финска 7 – 14 авг Олимписки стадион 50,000 41 153 1,333  Источна Германија
2. 1987 Рим  Италија 28 Aug – 6 сеп Олимпико 60,000 43 156 1,419  Источна Германија
3. 1991 Токио  Јапонија 23 авг – 1 сеп Олимписки стадион 48,000 43 162 1,491  САД
4. 1993 Штутгарт  Германија 13 – 22 авг МХПАрена 70,000 44 187 1,630  САД
5. 1995 Гетеборг  Шведска 5 – 13 авг Стадион Улеви 42,000 44 190 1,755  САД
6. 1997 Атина  Грција 1 – 10 авг Олимписки стадион 75,000 44 197 1,785  САД
7. 1999 Севиља  Шпанија 20 – 29 авг Олимписки стадион 70,000 46 200 1,750  САД
8. 2001 Едмонтон  Канада 3 – 12 авг Стадион на Комонвелтот 60,000 46 189 1,602  Русија
9. 2003 Париз  Франција 23 – 31 авг Стад де Франс 78,000 46 198 1,679  САД
10. 2005 Хелсинки  Финска 6 – 14 авг Олимписки стадион 45,000 47 191 1,687  САД
11. 2007 Осака  Јапонија 24 авг – 2 сеп Стадион Нагаји 45,000 47 197 1,800  САД
12. 2009 Берлин  Германија 15 – 23 авг Олимписки стадион 74,000 47 200 1,895  САД
13. 2011 Тегу  Јужна Кореја 27 авг – 4 сеп Стадион Тегу 65,000 47 199 1,742  САД
14. 2013 Москва  Русија 10 – 18 авг Стадион Лужники 78,000 47 203 1,784  САД
15. 2015 Пекинг  Кина 22 – 30 авг Национален стадион 80,000 47 205 1,761  Кенија
16. 2017 Лондон  Обединето Кралство 4 – 13 авг Олимписки стадион 60,000 48 199 1,857  САД
17. 2019 Доха  Катар 27 сеп – 6 окт Меѓународен стадион Калифа 48,000 49 206 1,775  САД
18. 2022 Јуџин  САД 15 – 24 јул Хејвард Филд 25,000 49 180 1,705  САД
19. 2023 Будимпешта  Унгарија 19 – 27 авг Национален атлетски центар 36,000 49 202 2,187  САД
20. 2025 Токио  Јапонија 13 – 21 сеп Јапонски државен стадион 68,000

Табела на медали на сите времиња[уреди | уреди извор]

Дополнето по Светското првенство во атлетика 2023

МестоЗемјаЗлатоСреброБронзаВкупно
1 САД (USA)195134114443
2 Кенија (KEN)655848171
3 Русија (RUS)425248142
4 Јамајка (JAM)406148149
5 Германија (GER)393648123
6 Етиопија (ETH)353831104
7Обединето Кралство Обединетото Кралство334048121
8СССР СССР23272878
9 Кина (CHN)22262775
10 Куба (CUB)22251663
11Источна Германија Источна Германија21191656
12 Полска (POL)20202565
13 Австралија (AUS)15161445
14 Чешка (CZE)155828
15 Франција (FRA)14192356
16 Италија (ITA)13182051
17 Украина (UKR)12151643
18 Мароко (MAR)1212933
19 Јужна Африка (RSA)127827
 Шведска (SWE)127827
21 Норвешка (NOR)126624
22 Шпанија (ESP)11191646
23 Канада (CAN)11181746
24 Белорусија (BLR)10111233
25 Бахами (BAH)99826
26 Јапонија (JPN)891835
27 Бахреин (BHR)83314
28 Холандија (NED)791228
29 Финска (FIN)78823
30 Португалија (POR)77923
31 Уганда (UGA)72413
32 Грција (GRE)671225
33 Алжир (ALG)62311
34 Нов Зеланд (NZL)6118
35 Романија (ROU)581225
36 Бугарија (BUL)53816
37 Катар (QAT)52411
38Чехословачка Чехословачка44311
39 Хрватска (CRO)44210
40 Колумбија (COL)4329
41 Доминиканска Република (DOM)4217
42 Ирска (IRL)4206
43 Швајцарија (SUI)4059
44 Венецуела (VEN)4015
Авторизирани неутрални атлетичари Авторизирани неутрални атлетичари[1]38112
45Западна Германија Западна Германија36312
46 Тринидад и Тобаго (TTO)35715
47 Мексико (MEX)34714
48 Литванија (LTU)3339
49 Еквадор (ECU)3216
50 Гренада (GRN)3126
51 Мозамбик (MOZ)3115
52 Данска (DEN)3014
53 Бразил (BRA)26816
54 Естонија (EST)26210
55 Белгија (BEL)22711
56 Словенија (SLO)2237
57 Перу (PER)2103
 Таџикистан (TJK)2103
59 Нигерија (NGR)15511
60 Намибија (NAM)1416
61 Казахстан (KAZ)1359
62 Турција (TUR)1304
63 Боцвана (BOT)1214
64 Замбија (ZAM)1203
65 Буркина Фасо (BUR)1113
 Индија (IND)1113
 Тунис (TUN)1113
68 Еритреја (ERI)1102
 Панама (PAN)1102
70 Свети Китс и Невис (SKN)1045
71 Словачка (SVK)1034
 Србија (SRB)1034
73 Барбадос (BAR)1023
 Сирија (SYR)1023
75 Сенегал (SEN)1012
 Сомалија (SOM)1012
77 Северна Кореја (PRK)1001
78 Унгарија (HUN)07815
79 Брег на Слоновата Коска (CIV)0415
80 Израел (ISR)0325
81 Порторико (PUR)0314
82 Џибути (DJI)0213
 Бурунди (BDI)0213
84 Камерун (CMR)0202
85 Австрија (AUT)0134
86 Јужна Кореја (KOR)0112
 Босна и Херцеговина (BIH)0112
 Гана (GHA)0112
 Кипар (CYP)0112
 Латвија (LAT)0112
 Суринам (SUR)0112
 Танзанија (TAN)0112
 Филипини (PHI)0112
 Шри Ланка (SRI)0112
95 Бермуда (BER)0101
 Британски Девствени Острови (IVB)0101
 Египет (EGY)0101
 Пакистан (PAK)0101
 Судан (SUD)0101
100 Американска Самоа (ASA)0011
 Доминика (DMA)0011
 Зимбабве (ZIM)0011
 Иран (IRI)0011
 Кајмански Острови (CAY)0011
 Саудиска Арабија (KSA)0011
 Хаити (HAI)0011
Вкупно8788848802642
Notes

^[1]  Авторизирани неутрални атлетичари е името по кое руските атлетичари се натпреварувале на првенствата во 2017 и 2019.[1][2]

Повеќекратни освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Мажи

Четиринаесет атлетичари освоиле најмалку шест медали.[3]

Атлетичар Држава Вкупно
Јусејн Болт Јамајка Јамајка 8 2 0 10
Карл Луис  САД 8 1 1 10
Мајкл Џонсон  САД 8 0 0 8
Лешон Мерит  САД 6 2 0 8
Хаиле Гебресиласие Етиопија Етиопија 4 2 1 7
Сергеј Бубка СССР СССР/ Украина 6 0 0 6
Џереми Воринер  САД 5 1 0 6
Кенениса Бекеле Етиопија Етиопија 5 0 1 6
Ларс Ридел  Германија 5 0 1 6
Хишам Ел Геруж Мароко Мароко 4 2 0 6
Езекиел Кембои Кенија Кенија 3 3 0 6
Бач Рејнолдс  САД 3 2 1 6
Бернард Лагат  САД/Кенија Кенија 2 3 1 6
Грег Хотон Јамајка Јамајка 0 3 3 6
Жени

Дванаесет атлетичарки освоиле најмалку шест медали.[3]

Атлетичарка Држава Вкупно
Мерлин Оти Јамајка Јамајка 3 4 7 14
Алисон Феликс  САД 8 1 1 10
Џерл Мајлс Кларк  САД 4 3 2 9
Вероника Кембел-Браун Јамајка Јамајка 2 7 0 9
Гејл Деверс  САД 5 3 0 8
Гвен Торенс  САД 3 4 1 8
Шели-Ен Фрејзер-Прајс Јамајка Јамајка 5 2 0 7
Јулија Печонкина  Русија 2 3 2 7
Беверли Мекдоналд Јамајка Јамајка 1 4 2 7
Лорен Грахам Јамајка Јамајка 1 3 3 7
Кармелита Џетер  САД 3 1 3 7
Сања Ричардс-Рос  САД 5 1 0 6

Спортисти со најмногу настапи[уреди | уреди извор]

Петнаесет спортисти се натпреварувале на најмалку осум првенства.[3]

Наст. Име Држава Првенства Дисциплина
11 Сусана Феитор  Португалија 91, 93, 95, 97, 99, 01, 03, 05, 07, 09, 11 10 км одење / 20 км одење
Хесис Анхел Гарсија  Шпанија 93, 95, 97, 99, 01, 03, 05, 07, 09, 11, 13 50 км одење
10 Франка Дитч  Германија 91, 93, 95, 97, 99, 01, 03, 05, 07, 09 Фрлање диск
9 Тим Берет  Канада 91, 93, 95, 97, 99, 01, 03, 05, 07 20 км одење / 50 км одење
Марија Мутола  Мозамбик 91, 93, 95, 97, 99, 01, 03, 05, 07 800 м
Дени Мекферлејн Јамајка Јамајка 93, 95, 97, 99, 01, 03, 05, 07, 09 400 м / 400 м со пречки/ 4x400 м
Никола Вицони  Италија 97, 99, 01, 03, 05, 07, 09, 11, 13 Фрлање кладиво
8 Јан Железни  Чехословачка /  Чешка 87, 91, 93, 95, 97, 99, 01, 03 Фрлање копје
Ларс Ридел  Германија 91, 93, 95, 97, 99, 01, 03, 05 Фрлање диск
Хатем Гула Тунис Тунис 93, 95, 97, 99, 01, 03, 05, 07 20 км одење
Мерлин Оти Јамајка Јамајка /  Словенија 83, 87, 91, 93, 95, 97, 03, 07 100 м / 200 м / 4x100 м
Кевин Саливан  Канада 93, 95, 97, 99, 01, 03, 05, 07 1500 м
Сергеј Макаров  Русија 97, 99, 01, 03, 05, 07, 09, 11 Фрлање копје
Венелина Венева  Бугарија 91, 95, 99, 01, 03, 05, 09, 11 Скок во височина
Александар Тамерт  Естонија 95, 97, 99, 01, 03, 05, 07, 09 Фрлање диск

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „IAAF World Championships London 2017 Medal Table“. worldathletics.org.
  2. „IAAF World Championships DOHA 2019 Medal Table“. worldathletics.org.
  3. 3,0 3,1 3,2 „Statistics book, Берлин 2009“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2011-06-05. Посетено на 2013-08-23.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]