Светско првенство во атлетика 2013

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство во атлетика 2013
ДомаќинМосква, Русија
Дата10–18 август 2013
Главен СтадионСтадион Лужники
Нации206[1]

14. Светско првенство во атлетика беше одржано во Москва, Русија од 10 до 18 август 2013. Првенството беше одржано на олимпискиот Стадион Лужники кој е со капацитет од 78,360 места.

За првпат по 2001 година, Русија застана на врвот на табелата на медали, освојувајќи седум златни медали, додека пак САД беа најодликувана нација на првенството со вкупно освоени 25 медали.

Јусејн Болт и Шели-Ен Фрејзер-Прајс од Јамајка беа најуспешни спортисти на првенството со освоени три златни медали. Со освоените три златни медали, Болт влезе во историјата како најуспешен спортист на светските првенства со вкупно освоени 8 златни и 2 сребрени медали.

Избор на домаќин[уреди | уреди извор]

Откако поминал рокот за поднесување на пријава за организирање на првенството на 1 декември 2006, четири градови (Барселона, Бризбејн, Москва и Гетеборг) влегле во трката за град домаќин на првенството .[2] Еден месец подоцна, Гетеборг ја повлекол својата кандидатура, наведувајќи недостиг на финансиска поддршка од Шведската влада.[3] Светската атлетска федерација (IAAF) на конгресот во Момбаса, (Кенија) на 27 март 2007 објавила дека градот Москва ја добил организацијата на првенството.[4] Претходно градот бил домаќин на Летните олимписки игри 1980 и на Светското првенство во атлетика во сала 2006.[2]

Панорама на Стадионот Лужники

Распоред на натпреварување[уреди | уреди извор]

Распоред на натпреварување
К Квалификации Г Квалификациски групи ½ Полуфинале Ф Финале
Мажи
Датум → Саб 10 Нед 11 Пон 12 Вто 13 Сре 14 Чет 15 Пет 16 Саб 17 Нед 18
Дисциплина ↓ У В У В У В У В У В У В У В У В У В
100 м К Г ½ Ф
200 м Г ½ Ф
400 м Г ½ Ф
800 м Г ½ Ф
1500 м Г ½ Ф
5000 м Г Ф
10,000 м Ф
Маратон Ф
110 м со пречки Г ½ Ф
400 м со пречки Г ½ Ф
3000 м со препреки Г Ф
4 × 100 м штафета Г Ф
4 × 400 м штафета Г Ф
20 км одење Ф
50 км одење Ф
Скок во далечина К Ф
Трискок К Ф
Скок во височина К Ф
Скок со стап К Ф
Фрлање ѓуле К Ф
Фрлање диск К Ф
Фрлање кладиво К Ф
Фрлање копје К Ф
Десетобој Ф
Жени
Датум → Саб 10 Нед 11 Пон 12 Вто 13 Сре 14 Чет 15 Пет 16 Саб 17 Нед 18
Дисциплина ↓ У В У В У В У В У В У В У В У В У В
100 м Г ½ Ф
200 м Г ½ Ф
400 м Г ½ Ф
800 м Г ½ Ф
1500 м Г ½ Ф
5000 м Г Ф
10,000 м Ф
Маратон Ф
100 м со пречки Г ½ Ф
400 м со пречки Г ½ Ф
3000 м со препреки Г Ф
4 × 100 м штафета Г Ф
4 × 400 м штафета Г Ф
20 км одење Ф
Скок во далечина К Ф
Трискок К Ф
Скок во височина К Ф
Скок со стап К Ф
Фрлање ѓуле К Ф
Фрлање диск К Ф
Фрлање кладиво К Ф
Фрлање копје К Ф
Седмобој Ф
У = Утрински термин, В = Вечерен термин

Резултати[уреди | уреди извор]

Мажи[уреди | уреди извор]

Патека[уреди | уреди извор]

Јусејн Болт од Јамајка се искачи на врвот на табелата на медали на сите времиња со освојувањето на трите златни медали. Тој победи на трките на 100 метри, 200 метри, како и на штафетната трка на 4x100 метри, каде штафетниот тим на Јамајка забележа победа над тимот на САД. По освоениот трет златен медал, Болт влезе во историјата со вкупно освоени 8 златни и 2 сребрени медали, поминувајќи го резулатот на Карл Луис од 8 златни, 1 сребрен, и 1 бронзен медал.[5] Џехју Гордон од Тринидад и Тобаго успеа да го освои златото пред Мајкл Тинсли за само една стотинка на трката на 400 метри со пречки. Ова беше прв златен медал за Тринидад и Тобаго по 1997 година. Емир Бекриќ го освои бронзениот медал, поставувајќи нов национален рекорд на Србија. Феликс Санчез, натпреварувајќи се за Доминиканската Република, исто така се пласира во финалето на 400 метри со пречки, забележувајќи го своето седмо финале по ред на светските првенства.

Британецот Мо Фарах забележа победи на трките на 5,000 и на 10.000 метри, со што стана само вториот човек во историјата кој ги овоил двете злата и на светските првенства и на олимписките игри. Единствен човек кој претходно тоа го имаше сторено беше Кенениса Бекеле од Етиопија.[6] Стивен Кипротич од Уганда ја прекина серијата на Кенијците која траеше од 2005 година, и успеа да го освои златото на маратонската трка. Етиопијанците Лелиса Десиса и Тадесе Тола завршија на второто и третото место редоследно.[7]

Јусејн Болт, победникот на трката на 100 метри, за време на квалификациите.
Освојувачите на медали на трката на 110 метри со пречки.
Александар Иванов, победник на трката на 20 километри одење.
Дисциплина Злато Сребро Бронза
100 метри
подробно
Flag of Jamaica.svg Јусејн Болт
Јамајка (JAM)
9.77
SB
Flag of the United States.svg Џастин Гетлин
САД (USA)
9.85
SB
Flag of Jamaica.svg Неста Картер
Јамајка (JAM)
9.95
200 метри
подробно
Flag of Jamaica.svg Јусејн Болт
Јамајка (JAM)
19.66
WL
Flag of Jamaica.svg Ворен Вир
Јамајка (JAM)
19.79
PB
Flag of the United States.svg Кертис Мичел
САД (USA)
20.04
400 метри
подробно
Flag of the United States.svg Лешон Мерит
САД (USA)
43.74
WL,PB
Flag of the United States.svg Тони Мекај
САД (USA)
44.40
PB
Flag of the Dominican Republic.svg Лугелин Сантос
Доминиканска Република (DOM)
44.52
SB
800 метри
подробно
Flag of Ethiopia.svg Мохамед Аман
Етиопија (ETH)
1:43.31
SB
Flag of the United States.svg Ник Симондс
САД (USA)
1:43.55
SB
Flag of Djibouti.svg Ајанлех Сулејман
Џибути (DJI)
1:43.76
1500 метри
подробно
Flag of Kenya.svg Асбел Кипрор
Кенија (KEN)
3:36.28 Flag of the United States.svg Метју Центровиц
САД (USA)
3:36.78 Flag of South Africa.svg Јохан Кроње
ЈАР (RSA)
3:36.83
5000 метри
подробно
Flag of the United Kingdom (3-5).svg Мо Фарах
Велика Британија (GBR)
13:26.98 Flag of Ethiopia.svg Хагос Гебрхивет
Етиопија (ETH)
13:27.26 Flag of Kenya.svg Исаја Коеч
Кенија (KEN)
13:27.26
10.000 метри
подробно
Flag of the United Kingdom (3-5).svg Мо Фарах
Велика Британија (GBR)
27:21.71
SB
Flag of Ethiopia.svg Ибрахим Џеилан
Етиопија (ETH)
27:22.23
SB
Flag of Kenya.svg Пол Тануи
Кенија (KEN)
27:22.61
Маратон
подробно
Flag of Uganda.svg Стивен Кипротич
Уганда (UGA)
2:09:51 Flag of Ethiopia.svg Лелиса Десиса
Етиопија (ETH)
2:10:12 Flag of Ethiopia.svg Тадесе Тола
Етиопија (ETH)
2:10:23
110 метри со пречки
подробно
Flag of the United States.svg Дејвид Оливер
САД (USA)
13.00
WL
Flag of the United States.svg Рајан Вилсон
САД (USA)
13.13 Flag of Russia.svg Сергеј Шубенков
Русија (RUS)
13.24
400 метри со пречки
подробно
Податотека:Тринидад и Тобаго Џехју Гордон
Тринидад и Тобаго (TRI)
47.69
WL, NR
Flag of the United States.svg Мајкл Тинсли
САД (USA)
47.70
PB
Flag of Serbia.svg Емир Бекриќ
Србија (SRB)
48.05
NR
3000 метри со препреки
подробно
Flag of Kenya.svg Езекиел Кембои
Кенија (KEN)
8:06.01 Flag of Kenya.svg Консеслус Кипруто
Кенија (KEN)
8:06.37 Flag of France.svg Махидин Мекиси-Бенабад
Франција (FRA)
8:07.86
20 километри одење
подробно
Flag of Russia.svg Александар Иванов
Русија (RUS)
1:20:58
PB
Flag of the People's Republic of China.svg Чен Динг
Кина (CHN)
1:21:09
SB
Flag of Spain.svg Мигел Анхел Лопез
Шпанија (ESP)
1:21:21
SB
50 километри одење
подробно
Flag of Ireland.svg Роберт Хефернан
Ирска (IRL)
3:37:56
WL
Flag of Russia.svg Михаил Рижов
Русија (RUS)
3:38:58
PB
Flag of Australia.svg Џаред Талент
Австралија (AUS)
3:40:03
SB
4 × 100 метри штафета
подробно
 Јамајка
Неста Картер
Кемар Бејли-Кол
Никел Ашмеаде
Јусејн Болт
Ошејн Бејли*
Ворен Вир*
37.36
WL
 САД
Чарлс Силмон
Мајк Роџерс
Раким Салам
Џастин Гетлин
Дентариус Локе*
Џеф Демпс*
37.66  Канада
Гавон Смели
Арон Браун
Донте Ричардс-Квок
Џастин Ворнер
Сем Ефах*
Олувасегун Макинде*
37.92
SB
4 × 400 метри штафета
подробно
 САД
Дејвид Бербург
Тони Мекој
Арман Хал
Лешон Мерит
Џошуа Манс*
Џејмс Харис*
2:58.71
WL
 Јамајка
Рушин Мекдоналд
Едино Стил
Омар Џонсон
Џавон Френсис
Џавир Бел*
Аким Гаунтлефт*
2:59.88
SB
 Русија
Максим Дилдин
Лав Мосин
Сергеј Петухов
Владимир Краснов


2:59.90
SB

AR Рекорд на ареата| CR Рекорд на првенството | NR Национален рекорд | OR Олимписки рекорд | PB/PR Личен рекорд | SB Најдобро сезонава | WL Најдобро во светот (во дадена сезона) | WR Светски рекорд
* Спортист кој настапил само во квалификациите и освоил медал.

Поле[уреди | уреди извор]

Во дисциплината скок во височина, украинецот Богдан Бондаренко постави нов рекорд на првенствата со прескокнати 2.41 м и успеа да се закити со златниот медал. Мутаз Еса Баршим од Катар го освои сребрениот медал, додека пак Дерек Друин постави нов национален рекорд на Канада освојувајќи го бронзениот медал.[8] Французинот Теди Тамго успеа да го освои златниот медал во дисциплината трискок, со прескокнати 18.04 метри, и влезе во историјата на оваа дисциплина како трет спортист кој успеал да ја скокне границата од 18 метри.

Рафаел Холцдепе и Бјерн Ото од Германија, златниот и бронзениот медалист во дисциплината скок со стап.
Ештон Итон, победникот во машкиот десетобој.
Дисциплина Злато Сребро Бронза
Скок во височина
подробно
Flag of Ukraine.svg Богдан Бондаренко
Украина (UKR)
2.41
WL,CR, =NR
Flag of Qatar.svg Мутаз Еса Баршим
Катар (QAT)
2.38 Flag of Canada.svg Дерек Друин
Канада (CAN)
2.38
NR
Скок со стап
подробно
Flag of Germany.svg Рафаел Холцдепе
Германија (GER)
5.89 Flag of France.svg Рено Лавилени
Франција (FRA)
5.89 Flag of Germany.svg Бјерн Ото
Германија (GER)
5.82
Скок во далечина
подробно
Flag of Russia.svg Александар Менков
Русија (RUS)
8.56
WL,NR
Flag of the Netherlands.svg Игнисиус Гајса
Холандија (NED)
8.29
NR
Flag of Mexico.svg Луис Ривера
Мексико (MEX)
8.27
Трискок
подробно
Flag of France.svg Теди Тамго
Франција (FRA)
18.04
WL,NR
Flag of Cuba.svg Педро Пабло Пичардо
Куба (CUB)
17.68 Flag of the United States.svg Вил Клеј
САД (USA)
17.52
SB
Фрлање ѓуле
подробно
Flag of Germany.svg Давид Шторл
Германија (GER)
21.73
SB
Flag of the United States.svg Рајан Вајтинг
САД (USA)
21.57 Flag of Canada.svg Дилан Армстронг
Канада (CAN)
21.34
SB
Фрлање диск
подробно
Flag of Germany.svg Роберт Хартинг
Германија (GER)
69.11 Flag of Poland.svg Пјотр Малаховски
Полска (POL)
68.36 Flag of Estonia.svg Герд Кантер
Естонија (EST)
65.19
Фрлање копје
подробно
Flag of the Czech Republic.svg Витјезслав Весели
Чешка (CZE)
87.17 Flag of Finland.svg Теро Питкемеки
Финска (FIN)
87.07 Flag of Russia.svg Дмитриј Тарабин
Русија (RUS)
86.23
Фрлање кладиво
подробно
Flag of Poland.svg Павеј Фајдек
Полска (POL)
81.97
WL,PB
Flag of Hungary.svg Кристијан Парш
Унгарија (HUN)
80.30 Flag of the Czech Republic.svg Лукаш Мелих
Чешка (CZE)
79.36
Десетобој
подробно
Flag of the United States.svg Ештон Итон
САД (USA)
8809
WL
Flag of Germany.svg Михаел Шрадер
Германија (GER)
8670
PB
Flag of Canada.svg Демијан Ворнер
Канада (CAN)
8512
PB

AR Рекорд на ареата| CR Рекорд на првенството | NR Национален рекорд | OR Олимписки рекорд | PB/PR Личен рекорд | SB Најдобро сезонава | WL Најдобро во светот (во дадена сезона) | WR Светски рекорд

Жени[уреди | уреди извор]

Патека[уреди | уреди извор]

Шели-Ен Фрејзер-Прајс стана првата атлетичарка во историјата на светските првенства која успеала да ги освоите сите медали од спринтерските дисциплини. Таа заедно со штафетниот тим на Јамајка на 100 метри забележа нов рекорд на првенствата со резултат 41.29 секунди. Претходно, Фрејзер-Прајс успеа да се закити со златните медали на трките на 100 и 200 метри.[5] Во финалето на 200 метри, олимписката шампионка Алисон Феликс не ја заврши трката поради повреда на бутниот мускул. Во истата трка, фото-финишот одлучи дека Мјуриел Ахуре го добива сребрениот медал, пред бронзената Блесинг Окагбаре, откако двете атлетичарки трката ја завршија со идентичен резултат.[6]

Британката Кристин Охурогу победи на трката на 400 метри со нов национален рекорд од 49.41. Таа успеа да ја победи бранителката на златото Амантле Монтшо од Боцвана за само 4 илјадити делови од секундата во фото-финиш.[9] Зузана Хејнова го освои златото на трката на 400 метри со пречки и постави нов национален рекорд на Чешка. Јунис Сум од Кенија, ја освои својата прва голема титула, победувајќи ја олимписката шампионка Марија Савинова во трката на 800 метри.[5]

Кристин Охуурогу по победата на трката на 400 метри.
Абеба Арегави, победник на трката на 1500 метри.
Една Киплагат по победата на маратонската трка.
Дисциплина Злато Сребро Бронза
100 метри
подробно
Flag of Jamaica.svg Шели-Ен Фрејзер-Прајс
Јамајка (JAM)
10.71
WL
Flag of Côte d'Ivoire.svg Мјуриел Ахуре
Брег на Слоновата Коска (CIV)
10.93 Flag of the United States.svg Кармелита Џетер
САД (USA)
10.94
200 метри
подробно
Flag of Jamaica.svg Шели-Ен Фрејзер-Прајс
Јамајка (JAM)
22.17
Flag of Côte d'Ivoire.svg Мјуриел Ахуре
Брег на Слоновата Коска (CIV)
22.32 Flag of Nigeria.svg Блесинг Окакгбаре
Нигерија (NGR)
22.32
400 метри
подробно
Flag of the United Kingdom (3-5).svg Кристин Охурогу
Велика Британија (GBR)
49.41
NR
Flag of Botswana.svg Амантле Монтшо
Боцвана (BOT)
49.41 Flag of Russia.svg Антонина Кривошапка
Русија (RUS)
49.78
800 метри
подробно
Flag of Kenya.svg Јунис Џепкоеч Сум
Кенија (KEN)
1:57.38
PB
Flag of Russia.svg Марија Савинова
Русија (RUS)
1:57.80
SB
Flag of the United States.svg Бренда Мартинез
САД (USA)
1:57.91
PB
1500 метри
подробно
Flag of Sweden.svg Абеба Арегави
Шведска (SWE)
4:02.67 Flag of the United States.svg Џенифер Симпсон
САД (USA)
4:02.99 Flag of Kenya.svg Хелен Онсандо Обири
Кенија (KEN)
4:03.86
5000 метри
подробно
Flag of Ethiopia.svg Месерет Дефар
Етиопија (ETH)
14:50.19 Flag of Kenya.svg Мерси Чероно
Кенија (KEN)
14:51.22 Flag of Ethiopia.svg Алмаз Ајана
Етиопија (ETH)
14:51.33
10.000 метри
подробно
Flag of Ethiopia.svg Тирунеш Дибаба
Етиопија (ETH)
30:43.35 Flag of Kenya.svg Глејдис Чероно
Кенија (KEN)
30:45.17 Flag of Ethiopia.svg Белајнеш Олџира
Етиопија (ETH)
30:46.98
Маратон
подробно
Flag of Kenya.svg Една Киплагат
Кенија (KEN)
2:25:44 Flag of Italy.svg Валерија Странео
Италија (ITA)
2:25:58
SB
Flag of Japan.svg Кајоко Фукуши
Јапонија (JPN)
2:27:45
100 метри со пречки
подробно
Flag of the United States.svg Брајана Ролинс
САД (USA)
12.44 Flag of Australia.svg Сали Пиросн
Австралија (AUS)
12.50
SB
Flag of the United Kingdom (3-5).svg Тифани Портер
Велика Британија (GBR)
12.55
PB
400 метри со пречки
подробно
Flag of the Czech Republic.svg Зузана Хејнова
Чешка (CZE)
52.83
WL,NR
Flag of the United States.svg Далајла Мухамад
САД (USA)
54.09 Flag of the United States.svg Лашинда Демус
САД (USA)
54.27
3000 метри со препреки
подробно
Flag of Kenya.svg Милка Чемос Чејва
Кенија (KEN)
9:11.65
WL
Flag of Kenya.svg Лидија Чепкуруи
Кенија (KEN)
9:12.55
PB
Flag of Ethiopia.svg Софија Асефа
Етиопија (ETH)
9:12.84
SB
20 километри одење
подробно
Flag of Russia.svg Елена Лашманова
Русија (RUS)
1:27:08 Flag of Russia.svg Анисја Кирдјапкина
Русија (RUS)
1:27:11 Flag of the People's Republic of China.svg Лиу Хонг
Кина (CHN)
1:28:10
4 × 100 метри штафета
подробно
 Јамајка
Кери Расел
Керон Стујарт
Шилони Калверт
Шели-Ен Фрејзер-Прајс
41.29
WL,CR
 САД
Џенеба Тармо
Александрија Андерсон
Инглиш Гарднер
Октавијус Фриман
42.75  Обединето Кралство
Дина Ашер-Смит
Ешли Нелсон
Анабел Луис
Хејли Џонс
42.87
4 × 400 метри штафета
подробно
 Русија
Јулија Гушчина
Татјана Фирова
Ксенија Рижова
Антонина Кривошапка
Наталија Антјух*
3:20.19
WL
 САД
Џесика Бирд
Наташа Хејстингс
Ешли Спенсер
Франсена Мекорори
Џоана Аткинс*
3:20.41
SB
 Обединето Кралство
Елид Чајлд
Шана Кокс
Маргарет Адеој
Кристин Охурогу

3:22.61
SB

AR Рекорд на ареата| CR Рекорд на првенството | NR Национален рекорд | OR Олимписки рекорд | PB/PR Личен рекорд | SB Најдобро сезонава | WL Најдобро во светот (во дадена сезона) | WR Светски рекорд
* Спортист кој настапил само во квалификациите и освоил медал.

Поле[уреди | уреди извор]

Русинката Татјана Лисенко го освои златото во дисциплината фрлање кладиво постигнувајќи нов рекорд на светските првенства како и нов национален рекорд.[6] Катерин Ибаргуен и го донесе на Колумбија првото злато од светските првенства во атлетика, победувајќи во дисциплината трискок. Кристина Обергфел од Германија го освои своето прво светско злато во дисциплината фрлање копје.[5]

Бритни Рис, златна во дисциплината скок во далечина.
Дисциплина Злато Сребро Бронза
Скок во височина
подробно
Flag of Russia.svg Светлана Школина
Русија (RUS)
2.03
PB
Flag of the United States.svg Бриџита Барет
САД (USA)
2.00 Flag of Russia.svg Ана Чичерова
Русија (RUS)
Flag of Spain.svg Рут Беитија
Шпанија (ESP)
1.97
Скок со стап
подробно
Flag of Russia.svg Елена Исинбаева
Русија (RUS)
4.89
SB
Flag of the United States.svg Џенифер Сур
САД (USA)
4.82 Flag of Cuba.svg Јарислеј Силва
Куба (CUB)
4.82
Скок во далечина
подробно
Flag of the United States.svg Бритни Рис
САД (USA)
7.01 Flag of Nigeria.svg Блесинг Окагбаре
Нигерија (NGR)
6.99 Flag of Serbia.svg Ивана Шпановиќ
Србија (SRB)
6.82
NR
Трискок
подробно
Flag of Colombia.svg Катерин Ибаргуен
Колумбија (COL)
14.85
WL
Flag of Russia.svg Екатерина Конева
Русија (RUS)
14.81 Flag of Ukraine.svg Олга Саладуха
Украина (UKR)
14.65
Фрлање ѓуле
подробно
Flag of New Zealand.svg Валери Адамс
Нов Зеланд (NZL)
20.88 Flag of Germany.svg Кристина Шваниц
Германија (GER)
20.41
PB
Flag of the People's Republic of China.svg Гонг Лиџиао
Кина (CHN)
19.95
Фрлање диск
подробно
Flag of Croatia.svg Сандра Перковиќ
Хрватска (CRO)
67.99 Flag of France.svg Мелина Роберт-Мичон
Франција (FRA)
66.28
NR
Flag of Cuba.svg Јарелис Бариус
Куба (CUB)
64.96
Фрлање кладиво
подробно
Flag of Russia.svg Татјана Лисенко
Русија (RUS)
78.80
WL,CR,NR
Flag of Poland.svg Анита Влодарчик
Полска (POL)
78.46
NR
Flag of the People's Republic of China.svg Жанг Венсју
Кина (CHN)
75.58
SB
Фрлање копје
подробно
Flag of Germany.svg Кристина Обергфел
Германија (GER)
69.05
SB
Flag of Australia.svg Кимберли Микл
Австралија (AUS)
66.60
PB
Flag of Russia.svg Марија Абакумова
Русија (RUS)
65.09
Седмобој
подробно
Flag of Ukraine.svg Хана Мелниченко
Украина (UKR)
6586
PB
Flag of Canada.svg Бријен Тајсен-Итон
Канада (CAN)
6530
PB
Flag of the Netherlands.svg Дафне Шиперс
Холандија (NED)
6477
NR

AR Рекорд на ареата| CR Рекорд на првенството | NR Национален рекорд | OR Олимписки рекорд | PB/PR Личен рекорд | SB Најдобро сезонава | WL Најдобро во светот (во дадена сезона) | WR Светски рекорд

Табела на медали[уреди | уреди извор]

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1  Русија 7 4 6 17
2  САД 6 13 6 25
3 Јамајка Јамајка 6 2 1 9
4 Кенија Кенија 5 4 3 12
5  Германија 4 2 1 7
6 Етиопија Етиопија 3 3 4 10
7  Обединето Кралство 3 0 2 5
8  Чешка 2 0 1 3
 Украина 2 0 1 3
10  Франција 1 3 1 5
11  Полска 1 2 0 3
11  Колумбија 1 0 0 1
 Хрватска 1 0 0 1
 Ирска 1 0 0 1
Нов Зеланд Нов Зеланд 1 0 0 1
 Шведска 1 0 0 1
 Тринидад и Тобаго 1 0 0 1
Уганда Уганда 1 0 0 1
19 Австралија Австралија 0 2 1 3
20  Брег на Слоновата Коска 0 2 0 2
21  Канада 0 1 4 5
22 Народна Република Кина НР Кина 0 1 3 4
23  Куба 0 1 2 3
24  Холандија 0 1 1 2
Нигер Нигер 0 1 1 2
26 Боцвана Боцвана 0 1 0 1
 Финска 0 1 0 1
 Унгарија 0 1 0 1
 Италија 0 1 0 1
Катар Катар 0 1 0 1
30  Србија 0 0 2 2
 Шпанија 0 0 2 2
33 Џибути Џибути 0 0 1 1
Доминиканска Република Доминиканска Република 0 0 1 1
 Естонија 0 0 1 1
Flag of Japan.svg Јапонија 0 0 1 1
 Мексико 0 0 1 1
Јужна Африка ЈАР 0 0 1 1
Вкупно 47 47 48 142

Земји учеснички[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „206 nations set to compete at the IAAF World Championships“. iaaf.org. 2013-08-02. Посетено на 2013-08-02.
  2. 2,0 2,1 IAAF (2 декември 2006). „Candidates confirmed for 2011 and 2013 World Championships in Athletics“. Посетено на 3 декември 2006.
  3. IAAF (15 декември 2006). „Sweden withdraws IAAF World Championships' bid“. Посетено на 15 декември 2006.
  4. IAAF (27 март 2007). „And the hosts will be ...“. IAAF. Посетено на 27 март 2007.
  5. 5,0 5,1 5,2 5,3 „Usain Bolt, Fraser-Pryce both golden“. ESPN. Associated Press. 18 август 2013. Посетено на 18 август 2013.
  6. 6,0 6,1 6,2 „Double delight for Mo Farah in Moscow“. Al Jazeera. 16 август 2013. Посетено на 16 август 2013.
  7. „Stephen Kiprotich claims marathon“. ESPN. 17 август 2013. Посетено на 18 август 2013.
  8. Josh Tapper (15 август 2013). „Derek Drouin wins bronze for Canada in men's high jump at world athletics championships“. Toronto Star. Посетено на 18 август 2013.
  9. Paul Higham (13 август 2013). „World Championship athletics: Christine Ohuruogu wins world title in Moscow by four thousandths“. Sky Sports. Посетено на 18 август 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]