Момбаса

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Момбаса
Заби од слон во Момбаса
Заби од слон во Момбаса
Момбаса is located in Кенија
Момбаса
Момбаса
Местоположба на Момбаса
Координати: 4°03′S 39°40′E / 4.050°S 39.667°E / -4.050; 39.667
CountryКенија
ProvinceCoast Province
DistrictМомбаса (област)
Управа
 • МајорAhmed Abubakar Mohdhar [1]
Површина
 • Градска295 km2 (114 sq mi)
 • Земјишна230 km2 (90 sq mi)
 • Вода65 km2 (25 sq mi)
Надм. вис.50 m (160 ft)
Население (1999)
 • Градско707.400[се бара извор]
 • Градскo707.400[се бара извор]
Часовен појасEAT (UTC+3)

Момбаса е втор најголем град во Кенија, кој е сместен на Индискиот Океан. Има големо пристаниште и меѓународен аеродром. Момбаса е центар на туризмот во овој регион. Оригиналното име на арапски јазик е Manbasa; на свахили се нарекува Kisiwa Cha Mvita, што значи „Остров на војна“ заради бројните промени на власта над овој град. Градот е главен во областа наречена со истото име - Момбаса, што е вообичаено за Кенија имињата на областите да се исти како најголемиот град во нив.


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. The Standard, 3 јули, 2009: Mombasa mayor earns new term

Надворешни врски[уреди | уреди извор]