Емир Бекриќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

 Емир Бекриќ (Белград, 14 март 1991) — српски атлетичар кој е специјалист во 400 метри со пречки, државен рекордер и освојувач на медали на светските и европските првенства.

Кариера[уреди | уреди извор]

Бекриќ е и јуниорски рекордер на Србија во дисциплината 110 метри со пречки (резултат 14,20 постигнат во 2008 година). На Европското првенство за помлади сениори во 2011 година во Острава освоил бронзен медал. На Летната универзијада во Шенџен истата година, во полуфиналната трка го собори државниот рекорд стар 23 години на 400 метри со пречки со време од 49,55 секунди. Подоцна го освои шестото место во финалето.

На Европското првенство во Хелсинки во 2012 година освои сребрен медал на 400 метри со пречки што го истрча за 49,49 секунди. На овој начин, Бекриќ постана првиот српски спортист кој освоил медал на Европското првенство на отворено.[1] Во полуфиналето, Бекриќ го соборил државниот рекорд со 49,37 секунди.

Учествувал на Средоземни игри 2013 во Мерсин, и победил постигнувајќи рекорд на игрите и нов национален рекорд од 48,83 секунди. Набргу потоа учествуваше на Европското првенство за помлади сениори во Тампере, каде со време 48,76 го освои златото и постави нов државен рекорд.

Истата година, на Светското првенство во Москва, тој постави национални рекорди во полуфиналето и финалето, како и најдобрите времиња во сезоната за натпреварувачите од Европа, достигнувајќи го бронзениот медал. ЕАА му додели признание за Европски атлетичари на годината, како најдобар млад спортист.

Во декември 2013 година, Белградската атлетска федерација го прогласи за најдобар спортист во 2013 година[2], а од дневниот весник Sport доби награда „златна значка“ за најдобар спортист.

Негов тренер е Мирјана Стојановиќ.[3]

Резултати[уреди | уреди извор]

години конкуренција место поставување резултатот
 Србија
2009 година . Европско екипно првенство - 1. лига Норвешка Берген 6. 54,33
Европско јуниорско првенство Србија Нови Сад полуфинале 53,45
Универзијада Србија Белград квалификации 53.16
2010 година Европско екипно првенство - 2. лига Србија Белград сребро 51,66
Светско првенство за јуниори Канада Монктон 7. 51.06
2011 година Европско екипно првенство - 2. лига Србија Нови Сад злато 50,35
Балканско првенство Бугарија Сливен злато 50.08
Европско првенство за помлади сениори Чешка Острава бронза 49,61
Универзијада Кина Шенџен 6. 50,20
Светско првенство на отворено Тегу 19. 49,94
2012 година Европско првенство на отворено Финска Хелсинки сребро 49,49
Олимпијада Лондон 14. 49,62
2013 година Европско екипно првенство - 2. лига Литванија Каунас злато 49,98
Медитерански игри Турција Мерсин злато 48,83
Европско првенство за помлади сениори Финска Тампере злато 48,76
Балканско првенство Бугарија Стара Загора злато 48,96
Светско првенство Русија Москва бронза 48.05
2014 година Европско екипно првенство - 2. лига Латвија Рига злато 49,64
Балканско првенство Питешти злато 50.08
европско првенство ШвајцаријаЦирих 6. 49,90
2015 година Европско екипно првенство - 2. лига Бугарија Стара Загора 4. 52,37

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]