Ивана Шпановиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ивана Шпановиќ
Ivana Spanovic by Augustas Didzgalvis.jpg
Шпановиќ на Светското првенство во сала 2014
Лични податоци
Националност Србија
Роден(а)10 мај 1990 (1990-05-10) (32 г.)
Зрењанин,
СР Србија, Југославија
Висина&100000000000001750000001,75 м
Тежина63 kg (139 lb)
Спорт
СпортАтлетика
ДисциплиниСкок во далечина

Ивана Шпановиќ (родена на 10 мај 1990) е српска атлетичарка која се натпреварува во дисциплината скок во далечина. Таа е моментален европски шампион во сала во својата дисциплина.

Во 2013 година, таа станала првата српска атлетичарка која освоила медал на Светско првенство. Таа е сопственик на српските рекорди во дисциплините: скок во далечина (на отворено и во сала), 60 метри во сала и седмобој.

Шпановиќ е актуелна европска шампионка од првенствата на отворено и во сала. Нејзин тренер е Горан Обрадовиќ и таа е член на атлетскиот клуб Војводина од Нови Сад.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Ивана Шпановиќ

Првиот медал во кариерата Шпановиќ го освоила на Светското кадетско првенство во 2007, каде со прескокнати 6.41 метри го освоила сребрениот медал. На Светското јуниорско првенство во 2008, таа го освоила златниот медал откако успеала да прескокне 6.61 метри, а веќе следната година се закитила и со златниот медал на Летната универзијада која се одржала во Белград. Шпановиќ исто така била успешна и на Европското јуниорско првенство кое се одржало во Нови Сад, на кое таа успеала да го подобри својот личен рекорд на 6.71 метри со што го освоила сребрениот медал.

На Летните олимписки игри 2012 во Лондон, Шпановиќ успеала да се пласира во финалето во дисцииплината скок во далечина, но во него завршила на последното 11. место.

Во 2013, таа настапила на Европското првенство во сала и завршила на петтото место. На Светското првенство 2013 таа го остварила најдобриот резултат во кариерата дотогаш, освојувајќи бронзен медал со нов државен рекорд од 6.82 метри. Олимпискиот комитет на Србија поради одличниот резултат ја прогласил Шпановиќ за спортистка на годината.

Одличните резултати Шпановиќ ги продолжила на Светското првенство во сала 2014 каде го освоила бронзениот медал. На Европското првенство 2014 таа прескокнала 6.81 метри со што го освоила сребрениот медал. Таа исто така остварила нов личен најдобар резултат од 6.88 метри на митингот од дијамантската лига во Јуџин.

Во 2015 година, таа го освоила својот прв сениорски златен медал, на Европското првенство во сала 2015, во Прага, прескокнувајќи нов државен рекорд од 6.98 метри. На Светското првенство 2015, таа го освоила бронзениот медал постигнувајќи нов сопствен и државен рекорд од 7.02 метри.

Во 2016 година, во текот на сезоната во сала, Шпановиќ го освоила сребрениот медал на Светското првенство во сала подобрувајќи го својот државен рекорд двапати, 7.00 (во првата серија) и 7.07 (во петтата серија). Таа константно била во водство во сите серии на скокови но го загубила златниот медал во шестата серија на скокови кога американката Бритни Рис прескокнала 7.22 метри. Во сезоната на отворено, Шпановиќ најпрво го освоила златниот медал на Европското првенство со прескокнати 6.94 метри, а потоа на Летните олимписки игри 2016 го освоила бронзениот медал со нов државен рекорд од 7.08 метри. Овој медал бил прв медал за Србија во атлетика по шеесет години.

Во 2017 година, таа го освоила златниот медал на Европското првенство во Белград, прескокнувајќи 7.24 метри, скок кој е трет најдолг во историјата на дисциплината, и најдобар во последните 28 години.[2]

Лични рекорди[уреди | уреди извор]

На отворено[уреди | уреди извор]

Дисциплина Резултат Датум Место Рекорд
100 метри 11.90 14 јуни 2014 Србија Сремска Митровица, Србија
Скок во далечина 7.02 м 11 септември 2016 Србија Белград, Србија ДР
Трискок 13.78 м 14 јуни 2014 Србија Белград, Србија

Во сала[уреди | уреди извор]

Дисциплина Резултат Датум Место Рекорд
60 метри 7.31 31 јануари 2015 Србија Нови Сад, Србија ДР
Скок во далечина 7.24 м 5 март 2017 Србија Белград, Србија ДР
Седмобој 4240 бода 19 јануари 2013 Србија Нови Сад, Србија ДР
  • Појаснување: ДР - Државен рекорд

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „AK Vojvodina - O klubu“. AK Vojvosina (српски). 2015-04-10. Архивирано од изворникот на 2017-01-22. Посетено на 10 April 2015.
  2. ВИДЕО: Шпановиќ со историски скок од 7.24 метри го одбрани златото од Прага 5 март 2017; gol.mk

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Награди
Претходник
Милан Мачван
Најдобра млада спортистка на Србија
2008
Наследник
Татјана Јелача
Претходник
Милица Мандиќ
Српска спортистка на годината
2013
Наследник
Николина Молдован