Прејди на содржината

Доминиканска Република

Од Википедија — слободната енциклопедија
Не е исто што и Доминика.
Доминиканска Република
República Dominicana  (шпански)
Знаме Грб
Гесло"Dios, Patria, Libertad"  (шпански)
"Господ, Татковината, Слободата"
ХимнаHimno Nacional
Местоположба на Доминиканска Република
Главен градСанто Доминго де Гусман
18°30′N 69°59′W / 18.500° СГШ; 69.983° ЗГД / 18.500; -69.983
Најголем град главниот град
Службен јазик шпански
Народности  73% мешано население, 16% белци, 11% црнци
Демоним Доминиканец
Уредување Претседателска република
 •  Претседател Леонел Фернандес
 •  Заменик претседател Рафаел Албуркерк
Независност од Шпанија 
 •  Датум 16 август 1865 
Површина
 •  Вкупна 48.730 км2 (130-та)
 •  Вода (%) 1.6
Население
 •  проценка за 2010 г. 9.378.818 (82-ра)
 •  Попис 2000 9,365,818 
 •  Густина 201 жит/км2 (38-ма)
БДП (ПКМ) проценка за 2007 г.
 •  Вкупен $71.228 милијарди[1] 
 •  По жител $8,116[1] 
БДП (номинален) проценка за 2007 г.
 •  Вкупно $40.988 милијарди[1] 
 •  По жител $4,670[1] 
Џиниев коеф. (2003)51.7
висок
ИЧР (2013) 0.700[2]
висок · 102ра
Валута Пезо (DOP)
Часовен појас атлантска (UTC-4)
Се вози на Десна страна
НДД .do
Повик. бр. +1-809 and +1-829

Доминикана[3] или официјално Доминиканска Република (República Dominicana) е држава во Карипското Море на островот Хиспаниола. Главен град е Санто Доминго.

Потекло на поимот[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Географија и клима[уреди | уреди извор]

Политички систем[уреди | уреди извор]

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Доминиканската Република е поделена на 31 покраина (provincias) согласно уставот на државата,[4] а главиот град Санто Доминго е сместен во свој Национален округ (Distrito Nacional). Покраините потоа се делат на општини (municipios).[4]

Покраините се врховна административна единица во земјата. На челo на секоја од нив стои управник (Gobernador Civil) назначен од претседателот, со исклучок на Националниот округ.[4]


Население, јазик и религија[уреди | уреди извор]

Религија

  • 88% католици
  • 4% протестанти
  • 8% останати

Култура во Доминиканска Република[уреди | уреди извор]

Музика во Доминиканска Република[уреди | уреди извор]

Спорт во Доминиканска Република[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Dominican Republic“. International Monetary Fund. Посетено на 2008-10-09.
  2. „Human Development Report 2014“. United Nations Development Programme. 24 јули 2014. Посетено на 27 јули 2014.
  3. Правопис на македонскиот јазик, Просветно Дело, Скопје, 2007, стр. 158.
  4. 4,0 4,1 4,2 Национално собрание. „Устав на Доминиканската Република“. Посетено на 11 март 2007. (шпански)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]