Светско првенство во атлетика (2011)

Од Википедија — слободната енциклопедија
13th ИААФ Светско првенство во атлетика 2011
13th ИААФ Светско првенство во атлетика 2011
ДомаќинТегу, Јужна Кореја
Дата27 август – 4 септември
Главен СтадионСтадион Тегу
Нации203

13. светско првенство во атлетика е меѓународно атлетско натпреварување, кое се одржa во Тегу, Јужна Кореја од 27 август до 4 септември 2011.

САД освои најмногу медали во првенството, со 25 (12 злата, 8 сребра и 5 бронзи) За време на натпреварувањето беа поставени 41 национални, 4 регионски, 3 шампионатски и 1 светски рекорди.

Стадиони[уреди | уреди извор]

Светското првенство во атлетика 2011 се одржа на стадионот Тегу е испробана градба и беше домаќин на успешните Светско првенство во фудбал 2002, 22ра Светска Универзијада (2003). Патеките на овој стадион се сместени во класа 1 од ИААФ во 2003.

Тефлонскиот покрив, кој го замени традиционалниот кров од Корејските куќи, обезбедува природна светлина и оптимален хоризонт. Понатаму, електронскиот семафор со висока дефиниција ќе им овозможи на гледачите да го гледаат Првенството со возбуда од секое место од стадионот.

Спортскиот комплекс се состои од стадион за подготовки, вклучувајќи и стадион само за фрлачките настани блиску до главниот стадион, на кој ќе се промовираат напредоците на перформансите на атлетите, како што се Атлетскиот Промоционен Центар и стадионот за бејзбол.

Распоред на натпревари[уреди | уреди извор]

H Прелиминации Q Квалификации ½ Полуфиналиња F Финале

Мажи
Дата → Саб 27 Нед 28 Пон 29 Вто 30 Сре 31 Чет 1 Пон 2 Саб 3 Нед 4
Настан ↓ У В У В У В У В У В У В У В У В У В
100 м Q H ½ F
200 м H ½ F
400 м H ½ F
800 м H ½ F
1500 м H ½ F
5000 м H F
10000 м F
Маратон F
110 м со пречки H ½ F
400 м со пречки H ½ F
3000 м со пречки H F
4x100 м штафета H F
4x400 м штафета H F
20 км одење F
50 км одење F
Скок во далечина Q F
Трискок Q F
Скок во висина Q F
Скок со стап Q F
Ѓуле Q F
диск Q F
Кладиво Q F
Копје Q F
Десетобој F

Жени
Дата → Саб 27 Нед 28 Пон 29 Вто 30 Сре 31 Чет 1 Пет 2 Саб 3 Нед 4
Настан ↓ У В У В У В У В У В У В У В У В У В
100 м Q H ½ F
200 м H ½ F
400 м H ½ F
800 м H ½ F
1500 м H ½ F
5000 м H F
10000 м F
Маратон F
100 м со пречки H ½ F
400 м со пречки H ½ F
3000 м со пречки H F
4x100 м штафета H F
4x400 м штафета H F
20 км одење F
-
Скок во далечина Q F
Трискок Q F
Скок во висина Q F
Скок во стап Q F
Ѓуле Q F
Диск Q F
Кладиво Q F
Копје Q F
Седмобој F

Резултати[уреди | уреди извор]

Мажи[уреди | уреди извор]

Натпреварите во машка конкуренција завршија со светски рекорд на 4 x 100 метри штафета поставен од Јамајка и неколку резултати, кои се најдобри оваа сезона. Јамајка доминираше во спринтерските дисциплини, додека Кенија на долгите патеки. Во натпреварите во поле, САД и Германија беа нјуспешни, освојувајќи четири и три златни медали соодветно. Јохан Блејк и Јусејн Болт, Двајцата од Јамајка, освоиа 2 злата, со што беа најуспешните атлетичари во машка конкуренција.

Во финалето на 100 метри фаворитот Јусејн Болт беше дисквалификуван поради ран старт, овозмувајќи на Јохан Блејк да победи со доста бавни 9.92 s. Но во 200 метри Болт ја покажа доминацијата на трката, победувајќи со најбрзото време кое не било светски рекорд со 19.40 s. Тие двајцата трчаа во штафетата 4 x 100 метри, и поставија нов светски рекорд со време од 37.04 s. Долгата дистанца 10,000 метри беше истото така засенета од разочарувачкиот настап на Светскиот Шампион, Кенениса Бекеле, кој не ја заврши трката. Светскиот рекордер на 800м, Дејвид Рудиша, победи на натпреварот и го доби својот прв златен медал на Светските Првенства. На последниот ден, Кениецот Абел Кируи стана првиот маратонец кој ја одбранил титулата на следното Светско Првенство.

Во натпреварите на поле сите натпревари имаа нови победници, освен во скок во далечина, каде Двајт Филипс стана само вториот човек после Иван Педросо кој освоил четири злата на Светските Првенства во скок во далечина.

Патека[уреди | уреди извор]

Јохан Блејк од Јамајка, победникот на 100 метри за мажи
Шампионот на 400 метри за мажи, Кирани Џејмс од Гренада
Освојувачот на злато на 110 метри со пречки, Џејсон Ричрдсон
Езекиел Кебои ја одбрани титулата на 3000 метри со пречки
Event Злато Сребро Бронза
100 метри
подробно
Flag of Jamaica.svg Јохан Блејк
Јамајка (JAM)
9.92 Flag of the United States.svg Валтер Дикс
САД (USA)
10.08 Flag of Saint Kitts and Nevis.svg Ким Колинс
Сент Китс и Невис (SKN)
10.09
200 метри
подробно
Flag of Jamaica.svg Јусејн Болт
Јамајка (JAM)
19.40
WL
Flag of the United States.svg Валтер Дикс
САД (USA)
19.70
SB
Flag of France.svg Кристоф Лемаитре
Франција (FRA)
19.80
NR
400 метри
подробно
Flag of Grenada.svg Кирани Џејмс
Гренада (GRN)
44.60 Flag of the United States.svg ЛаШон Мерит
САД (USA)
44.63 Flag of Belgium (civil).svg Кевин Борле
Белгија (BEL)
44.90
800 метри
подробно
Flag of Kenya.svg Дејвид Рудиша
Кенија (KEN)
1:43.91 Flag of Sudan.svg Абубакер Каки
Судан (SUD)
1:44.41 Flag of Russia.svg Јуриј Борзаковски
Русија (RUS)
1:44.49
1500 метри
подробно
Flag of Kenya.svg Асбел Кипроп
Кенија (KEN)
3:35.69 Flag of Kenya.svg Силас Киплагат
Кенија (KEN)
3:35.92 Flag of the United States.svg Метју Центрович
САД (USA)
3:36.08
5000 метри
подробно
Flag of the United Kingdom (3-5).svg Мохамед Фарах
Велика Британија (GBR)
13:23.36 Flag of the United States.svg Бернард Лагат
САД (USA)
13:23.64 Flag of Ethiopia.svg Дејен Гебремескел
Етиопија (ETH)
13:23.92
10,000 метри
подробно
Flag of Ethiopia.svg Ибрахим Јаилан
Етиопија (ETH)
27:13.81 Flag of the United Kingdom (3-5).svg Мо Фарах
Велика Британија (GBR)
27:14.07 Flag of Ethiopia.svg Имане Мерга
Етиопија (ETH)
27:19.14
Маратон
подробно
Flag of Kenya.svg Абел Кируи
Кенија (KEN)
2:07:38
SB
Flag of Kenya.svg Винсент Кипруто
Кенија (KEN)
2:10:06 Flag of Ethiopia.svg Фејиа Лилеса
Етиопија (ETH)
2:10:32
SB
110 метри со пречки
подробно
Flag of the United States.svg Џејсон Ричардсон
САД (USA)
13.16 Flag of the People's Republic of China.svg Љу Сјанг
Кина (CHN)
13.27 Flag of the United Kingdom (3-5).svg Енди Тарнер
Велика Британија (GBR)
13.44
400 метри со пречки
подробно
Flag of the United Kingdom (3-5).svg Дејвид Грин
Велика Британија (GBR)
48.26 Flag of Puerto Rico.svg Хавиер Кулсон
Порторико (PUR)
48.44 Flag of South Africa.svg Луис Јакоб ван Зил
ЈАР (RSA)
48.80
3000 метри со пречки
подробно
Flag of Kenya.svg Езекиел Кембои
Кенија (KEN)
8:14.85 Flag of Kenya.svg Бримин Кипруто
Кенија (KEN)
8:16.05 Flag of France.svg Махиедин Мекхиси-Бенабад
Франција (FRA)
8:16.09
20 километри одење
подробно
Flag of Russia.svg Валери Борчин
Русија (RUS)
1:19:56 Flag of Russia.svg Владимир Канајкин
Русија (RUS)
1:20:27 Flag of Colombia.svg Луси Фернандо Лопез
Колумбија (COL)
1:20:38
SB
50 километри одење
подробно
Flag of Russia.svg Сергеј Бакулин
Русија (RUS)
3:41:24 Flag of Russia.svg Денис Нижегородов
Русија (RUS)
3:42:45
SB
Flag of Australia.svg Јаред Талент
Австралија (AUS)
3:43:36
SB
4x100 метри штафета
подробно
 Јамајка
Неста Картер
Мајкл Фратер
Јохан Блејк
Јусејн Болт
Декстер Ли*
37.04
WR
 Франција
Теди Тинмар
Кристофе Лемаитре
Јаник Јесурд
Џими Викаут
38.20
SB
 Свети Китс и Невис
Џејсон Роџерс
Ким Колинс
Антоине Адамс
Бријеш Лоренс
38.49
4x400 метри штафета
подробно
 САД
Грег Никсон
Бершон Џексон
Анџело Тејлор
ЛаШон Мерит
Џамал Теренс*
Мајкл Бери*
2:59.31  ЈАР
Шејн Виктор
Офентсе Могаване
Виле де Бер
Луис Јакоб ва Зил
Оскар Писториус*

2:59.87  Јамајка
Алодин Фортегил
Џермејн Гонзалез
Рикер Хилтон
Лефорд Грин
Лансфорд Спенс*

3:00.10

AR Рекорд на ареата| CR Рекорд на првенството | NR Национален рекорд | OR Олимписки рекорд | PB/PR Личен рекорд | SB Најдобро сезонава | WL Најдобро во светот (во дадена сезона) | WR Светски рекорд
* Тркачи кои учествувале само во прелиминациите и добиле медали.

Поле[уреди | уреди извор]

Коџи Мурофуши од Јапонија победи во кладиво за мажи
Шампионот во десетобој, Треј Харди
Event Злато Сребро Бронза
Скок во висина
подробно
Flag of the United States.svg Џеси Вилијамс
САД (USA)
2.35 Flag of Russia.svg Алексеј Дмитрик
Русија (RUS)
2.35 Flag of the Bahamas.svg Тревор Бери
Бахами (BAH)
2.32
PB
Скок со стап
подробно
Flag of Poland.svg Павел Војчеховски
Полска (POL)
5.90 Flag of Cuba.svg Лазаро Боргес
Куба (CUB)
5.90
NR
Flag of France.svg Ренод Лавиление
Франција (FRA)
5.85
Скок во далечина
подробно
Flag of the United States.svg Двајт Филипс
САД (USA)
8.45
SB
Flag of Australia.svg Мичел Ват
Австралија (AUS)
8.33 Flag of Zimbabwe.svg Нгониџаше Макуша
Зимбабве (ZIM)
8.29
Трискок
подробно
Flag of the United States.svg Кристјан Тејлор
САД (USA)
17.96
WL
Flag of the United Kingdom (3-5).svg Филипс Идову
Велика Британија (GBR)
17.77
SB
Flag of the United States.svg Вил Клаје
САД (USA)
17.50
PB
Ѓуле
подробно
Flag of Germany.svg Давид Сторл
Германија (GER)
21.78
PB
Flag of Canada.svg Дилан Армстронг
Канада (CAN)
21.64 Flag of Belarus.svg Андреј Микневич
Белорусија (BLR)
21.40
Диск
подробно
Flag of Germany.svg Роберт Хартинг
Германија (GER)
68.97 Flag of Estonia.svg Герд Кантер
Естонија (EST)
66.95 Flag of Iran.svg Ехсан Кадади
Иран (IRI)
66.08
SB
Копје
подробно
Flag of Germany.svg Матиас де Зордо
Германија (GER)
86.27
SB
Flag of Norway.svg Андреас Торкилдсен
Норвешка (NOR)
84.78 Flag of Cuba.svg Гуљелмо Мартинез
Куба (CUB)
84.30
Кладиво
подробно
Flag of Japan.svg Коџи Мурофуши
Јапонија (JPN)
81.24
SB
Flag of Hungary.svg Криштијан Парс
Унгарија (HUN)
81.18
SB
Flag of Slovenia.svg Примош Козмус
Словенија (SLO)
79.39
SB
Десетобој
подробно
Flag of the United States.svg Треј Харди
САД (USA)
8607 бода Flag of the United States.svg Ештон Итон
САД (USA)
8505 бода Flag of Cuba.svg Леонел Суарез
Куба (CUB)
8501 бод
SB

AR Рекорд на ареата| CR Рекорд на првенството | NR Национален рекорд | OR Олимписки рекорд | PB/PR Личен рекорд | SB Најдобро сезонава | WL Најдобро во светот (во дадена сезона) | WR Светски рекорд

Жени[уреди | уреди извор]

Русија доминираше на натпреварите во женска конкуренција, освојувајќи седум злата, додека зад неа беа САД со шест. Најуспешна жеснка атлета беше Алисон Феликс, која освои по еден од сите медали. На првиот ден од Првенството, атлетите од Кенија направија одличен перформанс, освојуваќиги сите шест медали, во двата настани. Кенија исто така доминираше на натпреварите на долга дистанца, додека Јамајка и САД во спринтерските. Во натпреварите на поле, Русија ја докажа доминацијата, освојувајќи четири златни медали.

Вероника Кемпбел-Браун и Кармлита Џетер беа првите две атлетичарки во двета спринтерски натпревари за жени
Амантле Монтшо стана првиот освојувач на Светско или Олимписко злато од Боцвана
Вивиан Черуијот од Кенија победи на 5000 метри и на 10000 метри
Австралијката Сели Пирсон победи на 100 метри со пречки со време за рекорд на првенството.

Патека[уреди | уреди извор]

Event Злато Сребро Бронза
100 метри
подробно
Flag of the United States.svg Кармелита Џетер
САД (USA)
10.90 Flag of Jamaica.svg Вероника Кембел-Браун
Јамајка (JAM)
10.97 Податотека:Тринидад и Тобаго Кели-Ан Баптист
Тринидад и Тобаго (TRI)
10.98
200 метри
подробно
Flag of Jamaica.svg Вероника Кемпбел-Браун
Јамајка (JAM)
22.22
SB
Flag of the United States.svg Кармелита Џетер
САД (USA)
22.37 Flag of the United States.svg Алисон Феликс
САД (USA)
22.42
400 метри
подробно
Flag of Botswana.svg Амантле Монтшо
Боцвана (BOT)
49.56
NR
Flag of the United States.svg Алисон Феликс
САД (USA)
49.59
PB
Flag of Russia.svg Анастасија Капачинскаја
Русија (RUS)
50.24
800 метри
подробно
Flag of Russia.svg Марија Савинова
Русија (RUS)
1:55.87
WL
Flag of South Africa.svg Кастер Семења
ЈАР (RSA)
1:56.35
SB
Flag of Kenya.svg Јает Јекосгеи
Кенија (KEN)
1:57.42
SB
1500 метри
подробно
Flag of the United States.svg Џенифер Симпсон
САД (USA)
4:05.40 Flag of the United Kingdom (3-5).svg Хана Ингланд
Велика Британија (GBR)
4:05.68 Flag of Spain.svg Наталија Родригес
Шпанија (ESP)
4:05.87
5000 метри
подробно
Flag of Kenya.svg Вивиан Черуијот
Кенија (KEN)
14:55.36 Flag of Kenya.svg Силвија Кебивот Кибет
Кенија (KEN)
14:56.21 Flag of Ethiopia.svg Несерет Дефар
Етиопија (ETH)
14:56.94
10,000 метри
подробно
 Вивиан Черуијот (KEN) 30:48.98  Сали Кипјего (KEN) 30:50.04  Линет Масаи (KEN) 30:53.59
Маратон
подробно
 Една Киплагат (KEN) 2:28:43  Приса Лепто (KEN) 2:29:00  Шерон Чероп (KEN) 2:29:14
SB
100 метри со пречки
подробно
Flag of Australia.svg Сели Пирсон
Австралија (AUS)
12.28
CR, AR
Flag of the United States.svg Даниеле Карутерс
САД (USA)
12.47
PB
Flag of the United States.svg Дон Харпер
САД (USA)
12.47
PB
400 метри со пречки
подробно
Flag of the United States.svg Лашинда Демус
САД (USA)
52.47
WL
Flag of Jamaica.svg Мелани Вокер
Јамајка (JAM)
52.73
SB
Flag of Russia.svg Натаља Антјук
Русија (RUS)
53.85
3000 метри со пречки
подробно
Flag of Russia.svg Јулија Зурундева
Русија (RUS)
9:07.03
WL
Flag of Tunisia.svg Хабиба Гриби
Тунис (TUN)
9:11.97
NR
Flag of Kenya.svg Милка Чемос Чејва
Кенија (KEN)
9:17.16
20 километри одење
подробно
Flag of Russia.svg Олга Кунишкина
Русија (RUS)
1:29:42 Flag of the People's Republic of China.svg Лиу Хонг
Кина (CHN)
1:30:00 Flag of Russia.svg Анисја Кирдјапкина
Русија (RUS)
1:30:13
4x100 метри штафета
подробно
 САД
Бјанак Најт
Алисон Феликс
Маршвет Маерс
Кармелита Џетер
Шалонда Соломон*
Александрија Андерсон*
41.56
WL
 Јамајка
Шели Ан-Фрејзер
Керон Стјуарт
Шерон Симпсон
Верониак Кемпбел-Браун
Јура Леви*

41.70
NR
 Украина
Олесја Пов
Натаља Похребњак
Марија Риемиен
Христина Стуј


42.51
SB
4x400 метри штафета
подробно
 САД
Сања Ричард-Рос
Алисон Феликс
Џесика Биард
Франсена МеКорори
Наташа Хастингс*
Кејша Бакер*
3:18.09
WL
 Јамајка
Росемари Вајт
Давита Прендергаст
Новлене Вилијамс-Милс
Шерика Вилијамс
Шерефа Лојд*
Патрисија Хал*
3:18.71
NR
 Русија
Антонина Криошапка
Натаља Антјук
Људмила Литвинова
Анстасиај Капачинскаја
Ксенија Вдовина*
Ксенија Задорина*
3:19.36
SB

AR Рекорд на ареата| CR Рекорд на првенството | NR Национален рекорд | OR Олимписки рекорд | PB/PR Личен рекорд | SB Најдобро сезонава | WL Најдобро во светот (во дадена сезона) | WR Светски рекорд

Поле[уреди | уреди извор]

Валери Адамс го подобри шампионатскиот рекорд во фрлање ѓуле.
Марија Абакумова го подобри шампионатскиот и рускиот рекорд во фрлање копје.
Татјана Чернова ја победи браниелката на титулата во десетобој Џесика Енис.
Event Злато Сребро Бронза
Скок во висина
подробно
Flag of Russia.svg Ана Чичерова
Русија (RUS)
2.03 Flag of Croatia.svg Бланак Влашиќ
Хрватска (CRO)
2.03
SB
Flag of Italy.svg Антониета ди Мартино
Италија (ITA)
2.00
Скок со стап
подробно
Flag of Brazil.svg Фабиана Мурер
Бразил (BRA)
4.85 =AR Flag of Germany.svg Мартина Струц
Германија (GER)
4.80 NR Flag of Russia.svg Светлана Феофанова
Русија (RUS)
4.75 SB
Скок во далечина
подробно
Flag of the United States.svg Британи Рис
САД (USA)
6.82 m Flag of Russia.svg Олга Кучеренко
Русија (RUS)
6.77 m Flag of Latvia.svg Инета Радевича
Латвија (LAT)
6.76 m
Трискок
подробно
Flag of Ukraine.svg Олха Салдукова
Украина (UKR)
14.94 Flag of Kazakhstan.svg Олга Рипакова
Казахстан (KAZ)
14.89 Flag of Colombia.svg Катерине Ибаргуен
Колумбија (COL)
14.84
Ѓуле
подробно
Flag of New Zealand.svg Валери Адамс
Нов Зеланд (NZL)
21.24
CR + AR
Flag of Belarus.svg Надежда Астапчук
Белорусија (BLR)
20.05 Flag of the United States.svg Џилијан Камарена-Вилијамс
САД (USA)
20.02
Диск
подробно
Flag of the People's Republic of China.svg Ли Јанфенг
Кина (CHN)
66.52 Flag of Germany.svg Надин Милер
Германија (GER)
65.97 Flag of Cuba.svg Јарелис Бариос
Куба (CUB)
65.73 SB
Копје
подробно
Flag of Russia.svg Марија Абакумова
Русија (RUS)
71,99 CR + NR Flag of the Czech Republic.svg Барбора Шпотакова
Чешка (CZE)
71,58 Flag of South Africa.svg Сунет Вилјоен
ЈАР (RSA)
68,38 AR
Кладиво
подробно
Flag of Russia.svg Татјана Лисенко
Русија (RUS)
77.13
SB
Flag of Germany.svg Бети Хајдлер
Германија (GER)
76.06 Flag of the People's Republic of China.svg Занг Венксуи
Кина (CHN)
75.03
Седмобој
подробно
Flag of Russia.svg Татјана Чернова
Русија (RUS)
6880 WL Flag of the United Kingdom (3-5).svg Џесика Енис
Велика Британија (GBR)
6751 Flag of Germany.svg Џенифер Есер
Германија (GER)
6572

AR Рекорд на ареата| CR Рекорд на првенството | NR Национален рекорд | OR Олимписки рекорд | PB/PR Личен рекорд | SB Најдобро сезонава | WL Најдобро во светот (во дадена сезона) | WR Светски рекорд

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1  САД 12 8 5 25
2  Русија 9 4 6 19
3  Кенија 7 6 4 17
4  Јамајка 4 4 1 9
5  Германија 3 3 1 7
6  Обединето Кралство 2 4 1 7
7  Кина 1 2 1 4
8  Австралија 1 1 1 3
9  Етиопија 1 0 4 5
10  Украина 1 0 1 2
11  Боцвана 1 0 0 1
11  Бразил 1 0 0 1
11  Гренада 1 0 0 1
11  Јапонија 1 0 0 1
11  Нов Зеланд 1 0 0 1
11  Полска 1 0 0 1
17  Куба 0 1 3 4
17  Франција 0 1 3 4
19  ЈАР 0 1 2 3
20  Белорусија 0 1 1 2
21  Канада 0 1 0 1
21  Хрватска 0 1 0 1
21  Чешка 0 1 0 1
21  Естонија 0 1 0 1
21  Унгарија 0 1 0 1
21  Казахстан 0 1 0 1
21  Норвешка 0 1 0 1
21  Порторико 0 1 0 1
21  Судан 0 1 0 1
21  Тунис 0 1 0 1
31  Колумбија 0 0 2 2
31  Свети Китс и Невис 0 0 2 2
33  Бахами 0 0 1 1
33  Белгија 0 0 1 1
33  Иран 0 0 1 1
33  Италија 0 0 1 1
33  Латвија 0 0 1 1
33  Словенија 0 0 1 1
33  Шпанија 0 0 1 1
33  Тринидад и Тобаго 0 0 1 1
33  Зимбабве 0 0 1 1
Вкупно 47 47 47 141

Учесници[уреди | уреди извор]

1943 атлети од 202 тимови учествуваат во Светско првенство во атлетика 2011.[1]

 1.  Авганистан (1)
 2.  Албанија (1)
 3.  Алжир (10)
 4.  Американска Самоа (2)
 5.  Ангола (2)
 6.  Ангвила (2)
 7.  Антигва и Барбуда (2)
 8.  Аргентина (6)
 9.  Ерменија (2)
 10.  Аруба (2)
 11.  Австралија (47)
 12.  Австрија (4)
 13.  Азербејџан (1)
 14.  Бахами (18)
 15.  Бахреин (13)
 16.  Бангладеш (1)
 17.  Барбадос (4)
 18.  Белорусија (23)
 19.  Белгија (11)
 20.  Белиз (2)
 21.  Бенин (2)
 22.  Бермуда (1)
 23.  Бутан (1)
 24.  Боливија (2)
 25.  Босна и Херцеговина (2)
 26.  Боцвана (3)
 27.  Бразил (31)
 28.  Британски Девствени Острови (1)
 29.  Брунеј (1)
 30.  Бугарија (7)
 31.  Буркина Фасо (2)
 32.  Бурунди (2)
 33.  Камерун (1)
 34.  Камерун (2)
 35.  Канада (34)
 36.  Зелен ’Рт (1)
 37.  Кајмански Острови (1)
 38.  Централноафриканска Република (1)
 39.  Чад (2)
 40.  Чиле (3)
 41.  Кина (58)
 42. Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg Кинески Тајпеј (8)
 43.  Колумбија (21)
 44.  Комори (2)
 45.  Конго (1)
 46.  Демократска Република Конго (2)
 47.  Кукови Острови (1)
 48.  Костарика (2)
 49.  Брег на Слоновата Коска (2)
 50.  Хрватска (6)
 51.  Куба (31)
 52.  Кипар (2)
 53.  Чешка (21)
 54.  Данска (6)
 55.  Џибути (2)
 56.  Доминика (1)
 57.  Доминиканска Република (4)
 58.  Еквадор (6)
 59.  Египет (5)
 60.  Ел Салвадор (2)
 61.  Екваторска Гвинеја (2)
 62.  Еритреја (9)
 63.  Естонија (10)[2]
 64.  Етиопија (42)
 65.  СД Микронезија (2)
 66.  Фиџи (1)
 67.  Финска (17)[3]
 68.  Франција (46)
 69.  Француска Полинезија (1)
 70.  Габон (2)
 71.  Гамбија (2)
 72.  Германија (78)
 73.  Гана (7)
 74.  Гибралтар (1)
 75.  Обединето Кралство (69)
 76.  Грција (12)
 77.  Гренада (3)
 78.  Гуам (2)
 79.  Гватемала (2)
 80.  Гвинеја (2)
 81.  Гвинеја-Бисао (2)
 82.  Гвајана (1)
 83.  Хаити (3)
 84.  Хондурас (2)
 85.  Хонгконг (2)
 86.  Унгарија (12)[3]
 87.  Исланд (2)
 88.  Индија (8)[4]
 89.  Индонезија (2)
 90.  Иран (7)
 91.  Ирак (2)
 92.  Ирска (17)
 93.  Израел (5)
 94.  Италија (33)
 95.  Јамајка (51)
 96.  Јапонија (52)
 97.  Казахстан (14)
 98.  Кенија (48)
 99.  Кирибати (2)
 100.  Јужна Кореја (63) (Домаќини)
 101.  Кувајт (1)
 102.  Киргистан (2)
 103.  Лаос (2)
 104.  Латвија (13)
 105.  Либан (1)
 106.  Лесото (2)
 107.  Либерија (2)
 108.  Литванија (15)
 109.  Макао (1)
 110.  Македонија (1)
 111.  Мадагаскар (1)
 112.  Малави (2)
 113.  Малезија (2)
 114.  Малдиви (2)
 115.  Мали (2)
 116.  Малта (2)
 117.  Маршалски Острови (1)
 118.  Мавританија (2)
 119.  Маврициус (2)
 120.  Мексико (10)
 121.  Молдавија (3)
 122.  Монако (1)
 123.  Монголија (2)
 124.  Црна Гора (2)
 125.  Мароко (19)
 126.  Мозамбик (2)
 127.  Мјанмар (2)
 128.  Намибија (2)
 129.  Науру (2)
 130.    Непал (2)
 131.  Холандија (20)[3]
 132.  Нов Зеланд (8)
 133.  Никарагва (2)
 134.  Нигер (2)
 135.  Нигерија (14)
 136.  Северни Маријански Острови (2)
 137.  Норвешка (16)
 138.  Оман (1)
 139.  Пакистан (1)
 140.  Палау (2)
 141.  Палестински територии (1)
 142.  Панама (2)
 143.  Папуа Нова Гвинеја (2)
 144.  Парагвај (1)
 145.  Перу (5)
 146.  Филипини (2)
 147.  Полска (43)
 148.  Португалија (25)[5]
 149.  Порторико (8)
 150.  Катар (4)
 151.  Романија (8)
 152.  Русија (83)
 153.  Руанда (2)
 154.  Свети Китс и Невис (5)
 155.  Света Луција (2)
 156.  Свети Винцент и Гренадини (2)
 157.  Самоа (1)
 158.  Сан Марино (2)
 159.  Сао Томе и Принсипе (2)
 160.  Саудиска Арабија (11)
 161.  Сенегал (2)
 162.  Србија (9)
 163.  Сејшели (2)
 164.  Сиера Леоне (2)
 165.  Сингапур (2)
 166.  Словачка (8)
 167.  Словенија (10)
 168.  Соломони (2)
 169.  Сомалија (1)
 170.  Јужна Африка (33)
 171.  Шпанија (49)
 172.  Шри Ланка (2)
 173.  Судан (3)
 174.  Суринам (2)
 175.  Есватини (2)
 176.  Шведска (17)
 177.  Швајцарија (19)
 178.  Сирија (1)
 179.  Таџикистан (2)
 180.  Танзанија (1)
 181.  Тајланд (8)
 182.  Источен Тимор (1)
 183.  Того (1)
 184.  Тонга (2)
 185.  Тринидад и Тобаго (19)
 186.  Тунис (5)
 187.  Турција (21)
 188.  Туркменистан (2)
 189.  Туркс и Кајкос (1)
 190.  Тувалу (2)
 191.  Уганда (14)
 192.  Украина (57)
 193.  ОАР (2)
 194.  САД (155)
 195.  Уругвај (2)
 196.  Американски Девствени Острови (3)
 197.  Узбекистан (7)
 198.  Вануату (2)
 199.  Венецуела (3)
 200.  Виетнам (1)
 201.  Јемен (2)
 202.  Замбија (3)
 203.  Зимбабве (4)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Список на учесници во Тегу“. Архивирано од изворникот на 2011-09-16. Посетено на 2011-08-26.
 2. „ЕАА потрври 9-член тим“ (естонски). ЕАА. 2011-08-15. Посетено на 2011-08-15.
 3. 3,0 3,1 3,2 „Последни веси од Светското Првенство: тимовите на Финска, Унгарија и Холандија“. ЕАА. 2011-08-15. Архивирано од изворникот 2012-12-20. Посетено на 2011-08-15.
 4. „*-член тим за Индија на светското првенство“.
 5. „224 учесници за Кореја“ (португалски). ПАФ. Посетено на 16 август 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]