Светско првенство во атлетика 2011 – Жени скок во далечина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Натпревари на
Светското Првенство 2011
Athletics pictogram.svg
Натпревари на патека
100 m   мажи   жени
200 m мажи жени
400 m мажи жени
800 m мажи жени
1500 m мажи жени
5000 m мажи жени
10,000 m мажи жени
100 m со пречки жени
110 m со пречки мажи
400 m со пречки мажи жени
3000 m со пречки мажи жени
4×100 m штафета мажи жени
4×400 m штафета мажи жени
Натпревари на пат
Маратон мажи жени
20 km одење мажи жени
50 km одење мажи
Натпревари на поле
Скок во далечина мажи жени
Трискок мажи жени
Скок во висина мажи жени
Скок со стап мажи жени
Ѓуле мажи жени
Диск мажи жени
Копје мажи жени
Кладиво мажи жени
Комбинирани натпревари
Седмобој жени
Десетобој мажи
 

Скок во далечина за жени на Светско првенство во атлетика 2011 се одржа на стадионот Тегу на 27 и 28 август.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Бритни Рис
 САД
Олга Кучеренко
 Русија
Инета Радевича
 Латвија

Рекорди[уреди | уреди извор]

Светски рекорд  Галиан Чистјакова (USSR) 7.51 Ленинград, Советски Сојуз 11 јуни 1988
Рекорд на Првенството  Џеки Џојнер-Керси (USA) 7.36 Рим, Италија 3 септември 1987
Најдобро оваа сезона  Бритни Рис (USA) 7.19 Еугене, САД 26 јуни 2011
Африкански рекорд  Чиома Ајонва (Nigeria) 7.12 Атланта, САД 2 август 1996
Азиски рекрод  Веили Јао (CHN) 7.01 Јинан, Кина 5 јуни 1993
Северно Американски рекорд  Џеки Џојнер-Керси (USA) 7.49 Њујорк, САД 22 мај 1994
Сестриере, Италија 31 јули 1994
Јужно Американски рекорд  Морен Хига Маги (BRA) 7.26 Богота, Колумбија 26 јуни 1999
Европски рекорд  Галиан Чистјакова (USSR) 7.51 Ленинград, Советски Сојуз 11 јуни 1988
Океански рекорд  Бронвин Томпсон (AUS) 7.00 Мелбурн, Австралија 7 март 2002

Резултати[уреди | уреди извор]

Квалифиакции[уреди | уреди извор]

Квалификации: Перформанс за квалификување 6.75 (Q) или најмалку 12 со најдобар перформанс (q) продолжуваат во финалето.

Место Група Атлета Нација #1 #2 #3 Резултати Забелешки
1 B Морен Хига Маги  Бразил 6.55 6.86 6.86 Q
2 B Настасија Мирончик-Иванова  Белорусија 6.80 6.80 Q
3 A Бритни Рис  САД 6.41 x 6.79 6.79 Q
4 B Дариа Клишина  Русија 6.77 6.77 Q
5 A Наиде Гомес  Португалија 6.76 6.76 Q
6 B Фунми Јимох  САД 6.68 x 6.26 6.68 q
7 A Олга Кучеренко  Русија 6.37 6.67 x 6.67 q
8 A Каролина Клуфт  Шведска 6.60 x 6.40 6.60 q
9 B Инета Радевича  Латвија x 6.59 x 6.59 q
10 B Мајука Џони  Индија 6.52 x 6.53 6.53 q
11 B Карин Меј Мелис  Турција x x 6.52 6.52 q
12 A Џанај ДеЛоах  САД x 6.29 6.51 6.51 q
13 B Олга Зајцева  Русија 6.50 x x 6.50
14 A Бианка Каплер  Германија 6.48 6.48 6.32 6.48
15 A Викторија Рибалко  Украина 6.45 x 6.40 6.45
16 A Вероника Шуткова  Белорусија 6.45 x 6.29 6.45
17 A Бианка Стјуарт  Бахами x 3.96 6.44 6.44
18 B Блесинг Окагбаре  Нигерија x 6.36 6.27 6.36
19 B Ирене Пустерла  Швајцарија 6.34 6.22 6.21 6.34
20 B Шара Проктор  Обединето Кралство x x 6.34 6.34
21 A Марестела Торес  Филипини 6.31 6.19 6.22 6.31
22 A Тересе Добија  Полска x x 6.30 6.30
23 A Лаума Грива  Латвија 6.27 6.16 6.10 6.27
24 A Кеила Коста  Бразил 6.09 6.07 6.26 6.26
25 A Јулија Тарасова  Узбекистан x 6.26 x 6.26
26 B Елојз Лесеур  Франција x x 6.22 6.22
27 B Нина Коларич  Словенија x 6.19 6.15 6.19
28 A Јоване Јарет  Јамајка 6.19 x 5.75 6.19
29 B Јунг Сунг-Ок  Јужна Кореја x x 6.18 6.18 SB
30 B Шантел Малон  Британски Девствени Острови 5.96 6.12 x 6.12
31 B Состене Могунара  Германија x x 6.02 6.02
32 A Ола Сесај  Сиера Леоне 5.64 5.94 5.43 5.94
33 B Тори Полк  САД x 5.66 x 5.66
34 A Енас Гариб  Египет 5.35 5.48 5.44 5.48 SB
B Консепсион Монтанерr  Шпанија x x x NM
A Ивана Шпановиќ  Србија DNS

Финале[уреди | уреди извор]

Место Атлета Нација #1 #2 #3 #4 #5 #6 Резултати Забелешки
Gold medal icon.svg Бритни Рис  САД 6.82 x x x x x 6.82
Silver medal icon.svg Олга Кучеренко  Русија 6.48 6.56 6.65 6.77 x x 6.77
Bronze medal icon.svg Инета Радевича  Латвија 6.61 6.63 6.66 6.61 x 6.76 6.76 SB
4 Настасија Мирончик-Иванова  Белорусија x 6.71 6.74 x x x 6.74
5 Каролина Клуфт  Шведска x 6.44 6.56 x 6.37 x 6.56
6 Џанај ДеЛоах  САД 6.32 6.39 x x 6.32 6.56 6.56
7 Дариа Клишина  Русија 6.39 6.30 6.49 x 6.50 6.33 6.50
8 Карин Меј Мелис  Турција x 6.44 x x 6.44 6.19 6.44
9 Мајука Џони  Индија 6.37 6.31 6.26 6.37
10 Наиде Гомес  Португалија x 6.16 6.26 6.26
11 Морен Хига Маги  Бразил x x 6.17 6.17
Фунми Јимох  САД x x x NM

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]