Светско првенство во атлетика 2011 – Жени ѓуле

Од Википедија — слободната енциклопедија
Натпревари на
Светското Првенство 2011
Athletics pictogram.svg
Натпревари на патека
100 m   мажи   жени
200 m мажи жени
400 m мажи жени
800 m мажи жени
1500 m мажи жени
5000 m мажи жени
10,000 m мажи жени
100 m со пречки жени
110 m со пречки мажи
400 m со пречки мажи жени
3000 m со пречки мажи жени
4×100 m штафета мажи жени
4×400 m штафета мажи жени
Натпревари на пат
Маратон мажи жени
20 km одење мажи жени
50 km одење мажи
Натпревари на поле
Скок во далечина мажи жени
Трискок мажи жени
Скок во висина мажи жени
Скок со стап мажи жени
Ѓуле мажи жени
Диск мажи жени
Копје мажи жени
Кладиво мажи жени
Комбинирани натпревари
Седмобој жени
Десетобој мажи
 

Фрлање ѓуле за жени на Светско првенство во атлетика 2011 се одржа на стадионот Тегу на 28 и 29 август.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Валери Адамс
 Нов Зеланд
Надежда Астапчук
 Белорусија
Џилијан Камарена-Вилијамс
 САД

Рекорди[уреди | уреди извор]

Светски рекорд  Натаља Лисовскаја (USSR) 22.63 Москва, Советски Сојуз 7 јуни 1987
Рекорд на Првенството  Натаља Лисовскаја (USSR) 21.24 Рим, Италија 5 септември 1987
Најобро оваа сезона  Надежда Астапчук (BLR) 20.94 Жуковски, Русија 3 јули 2011
Африкански рекорд  Вивиан Чуквуемека (Nigeria) 18.35 Ијебе Оде, Нигерија 17 април 2006
Азиски рекорд  Меису Ли (CHN) 21.76 Шијиазуанг, Кина 23 април 1988
Северно Американски рекорд  Белсеи Лаза (Cuba) 20.96 Град Мексико, Мексико 2 мај 1992
Јужно Американски рекорд  Елисангела Адријано (BRA) 19.30 Туња, Колумбија 14 јули 2001
Европски рекорд  Натаља Лисовскаја (USSR) 22.63 Москва, Советски Сојуз 7 јуни 1987
Океански рекорд  Валери Адамс (NZL) 21.07 Солун, Грција 13 септември 2009

Резултати[уреди | уреди извор]

Qualification[уреди | уреди извор]

Квалификации: Перформанс за квалификување 18.65 (Q) или најмалку 12 со најдобар перформанс (q) продолжуваат во финалето.

Место Група Атлета Нација #1 #2 #3 Резултат Забелешки
1 A Валери Адамс  Нов Зеланд 19.79 19.79 Q
2 B Гонг Лијиао  Кина 19.21 19.21 Q
3 B Кристина Шваниц  Германија 19.20 19.20 Q, SB
4 B Надежда Астапчук  Белорусија 19.11 19.11 Q
5 A Џилијан Камарена-Вилијамс  САД 19.09 19.09 Q
6 B Ана Омарова  Русија 17.86 18.01 19.03 19.03 Q
7 A Клеопатра Борел-Браун  Тринидад и Тобаго 18.20 18.41 18.95 18.95 Q
8 A Ана Авдејева  Русија 18.32 18.33 18.92 18.92 Q
9 B Јевгенија Колодко  Русија 18.58 18.90 18.90 Q
10 A Наталија Микневич  Белорусија 18.88 18.88 Q
11 B Мишеле Картер  САД 18.85 18.85 Q
12 A Надин Клајнерт  Германија 18.75 18.75 Q
13 A Ли Линг  Кина 18.67 18.67 Q
14 B Кјара Роса  Италија 17.69 18.27 18.28 18.28
15 B Маилин Варгас  Куба x 18.27 x 18.27
16 A Мислејдис Гонзалез  Куба 18.24 17.96 17.83 18.24
17 B Лиу Ксиангронг  Кина 17.59 17.96 18.22 18.22
18 A Жулие Лабонте  Канада 17.66 18.04 x 18.04
19 A Џозефин Терлецки  Германија 17.85 17.72 17.20 17.85
20 B Наталија Дуко  Чиле 17.42 x 17.42 17.42
21 A Сара Стивнес-Вокер  САД 16.50 x 17.20 17.20
22 B Анита Мартон  Унгарија x 16.33 17.04 17.04
23 B Ли Ми-Јонг  Јужна Кореја 16.08 16.18 15.96 16.18
24 B Симоне ду Тоит  ЈАР 15.83 x x 15.83
25 A Радослава Мавродиева  Бугарија x 15.76 x 15.76

Финале[уреди | уреди извор]

Место Атлета Нација #1 #2 #3 #4 #5 #6 Резултат Забелешки
Gold medal icon.svg Валери Адамс  Нов Зеланд 19.37 x 20.04 20.72 x 21.24 21.24 CR, AR, WL
Silver medal icon.svg Надежда Астапчук  Белорусија 19.58 19.34 19.87 19.87 20.05 19.60 20.05
Bronze medal icon.svg Џилијан Камарена-Вилијамс  САД 19.63 18.53 19.24 20.02 18.80 19.44 20.02
4 Гонг Лијиао  Кина 19.64 x x 19.82 19.97 x 19.97
5 Јевгенија Колодко  Русија 18.42 18.28 19.78 x x 19.26 19.78 PB
6 Ли Линг  Кина 19.12 19.71 19.23 19.60 19.50 19.49 19.71
7 Ана Авдејева  Русија 18.80 18.65 19.16 18.96 19.54 18.51 19.54 SB
8 Надин Клајнерт  Германија 19.26 x 18.83 x x - 19.26 SB
9 Мишеле Картер  САД 18.76 x 18.13 18.76
10 Ана Омарова  Русија 18.67 x x 18.67
11 Наталија Микневич  Белорусија 18.44 x 18.47 18.47
12 Кристина Шваниц  Германија 17.96 x x 17.96
13 Клеопатра Борел-Браун  Тринидад и Тобаго x 17.62 17.53 17.62

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]