Светско првенство во атлетика 2011 – Мажи 4 x 400 метри штафета

Од Википедија — слободната енциклопедија
Натпревари на
Светското Првенство 2011
Athletics pictogram.svg
Натпревари на патека
100 m   мажи   жени
200 m мажи жени
400 m мажи жени
800 m мажи жени
1500 m мажи жени
5000 m мажи жени
10,000 m мажи жени
100 m со пречки жени
110 m со пречки мажи
400 m со пречки мажи жени
3000 m со пречки мажи жени
4×100 m штафета мажи жени
4×400 m штафета мажи жени
Натпревари на пат
Маратон мажи жени
20 km одење мажи жени
50 km одење мажи
Натпревари на поле
Скок во далечина мажи жени
Трискок мажи жени
Скок во висина мажи жени
Скок со стап мажи жени
Ѓуле мажи жени
Диск мажи жени
Копје мажи жени
Кладиво мажи жени
Комбинирани натпревари
Седмобој жени
Десетобој мажи
 

4 × 400 метри за мажи на Светско првенство во атлетика 2011 се одржаа на стадионот Тегу на 1 и 2 септември.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
 САД
Грег Никсон
Бершон Џексон
Анџело Тејлор
ЛаШон Мерит
Џамал Теренс*
Мајкл Бери*
 ЈАР
Шејн Виктор
Офентсе Могаване
Виле де Бер
Луис Јакоб ва Зил
Оскар Писториус*

 Јамајка
Алодин Фортегил
Џермејн Гонзалез
Рикер Хилтон
Лефорд Грин
Лансфорд Спенс*

Рекорди[уреди | уреди извор]

Светски рекорд  САД
(Ендрју Валмон, Квинси Ватс, Хери Рејнолдс, Мајкл Џонсон)
2:54.29 Штутгарт, Германија 22 август 1993
Рекорд на Првенството  САД
(Ендрју Валмон, Квинси Ватс, Хери Рејнолдс, Мајкл Џонсон)
2:54.29 Штутгарт, Германија 22 август 1993
Најдобро оваа сезона  САД
(Милер Брајан, Хенри Табари, Пребл Мајкч, Пиндер Деметриус)
3:00.45 Остин, САД 9 април 2011
Африкански рекорд  Нигерија
(Клемент Чукву, Џејд Монје, Сандеј Бада, Енефиок Удо-Обонг)
2:58.68 Сиднеј, Австралија 30 септември 2000
Азиски рекорд  Јапонија
(Шунји Карубе, Коџи Ито, Јун Осакада, Шигекацу Омори)
3:00.76 Атланта, САД 3 август 1996
Северно Американски рекорд  САД
(Ендрју Валмон, Квинси Ватс, Хери Рејнолдс, Мајкл Џонсон)
2:54.29 Штутгарт, Германија 22 август 1993
Јужно Американски рекорд  Бразил
(Еронилде де Араухо, Клеверсон да Силва, Клаудинеи да Силва, Сандерлеи Парела)
2:58.56 Винипег, Канада 30 јули 1999
Европски рекорд  Обединето Кралство
(Иван Томас, Џејми Баулх, Марк Ричардсон, Роџер Блек)
2:56.60 Атланта, САД 3 август 1996
Океански рекорд  Австралија
(Брус Фрајн, Гери Минихан, Рик Мичел, Дарен Клерк)
2:59.70 Лос Анџелес, САД 11 август 1984

Резултати[уреди | уреди извор]

Легенда: q Најбрзи неквалификанти Q Квалификувани NR Национален рекорд PB Личен Рекорд SB Најдобро сезонава

Квалификации[уреди | уреди извор]

Квалификации: Првите 3 од секоја група (Q) и следниот 2 најбрзи (q) продолжуваат финалето.

Место Група Нација Атлети Време Забелешки
1 1  САД Грег Никсон
Џамал Торенс
Мајкл Бери
ЛаШон Мерит
2:58.82 Q, WL
2 1  Јамајка Алодин Фортегил
Рикер Хилтон
Лансфорд Спенс
Лефрод Грн
2:59.13 Q, SB
3 1  ЈАР Оскар Писториус
Офентсе Могаване
Вилем де Бир
Шеј Виктор
2:59.21 Q, NR'
4 1  Обединето Кралство Ричард Страчан
Најџел Левин
Кристофер Кларк
Мартин Руни
3:00.38 q
5 1  Германија Џонас Плас
Камге Габа
Ерик Кругер
Томас Шнајдер
3:00.68 q
6 2  Белгија Антоан Жилет
Џонатан Борле
Нилс Дуринк
Кевин Борле
3:00.71 Q, SB
7 2  Русија Максим Дилдин
Константин Свечкар
Павел Треникин
Денис Алексејев
3:00.81 Q, SB
8 2  Кенија Винсент Кипланагат Косгеи
Андерсон Мурета Мутеги
Винсент Мумо Киули
Марк Мутаи
3:00.97 Q, SB
9 2  Бахами Рамон Милер
Авард Монкур
Андре Вилијамс
ЛаТој Вилијамс
3:01.54
10 2  Австралија Бен Оферинс
Тристан Томас
Стивен Соломон
Син Вро
3:01.56 SB
11 2  Полска Каспер Кожловски
Пјотр Видерек
Јакуб Кржевина
Марцин Марчинишин
3:01.84 SB
12 1  Тринидад и Тобаго Зведе Хјуит
Џарин Соломон
Деон Лендор
Рени Куов
3:02.47
13 1  Јапонија Кеи Такасе
Јузо Канемару
Јусуке Ишицука
Хидејуки Хиросе
3:02.64 SB
14 2  Франција Николас Филон
Теди Венел
Мамаду Хане
Јоан Десимус
3:03.68
15 1  Јужна Кореја Парк Бонг-Го
Лим Чан-Хо
Ли Јун
Сонг Хјонг-Је
3:04.05 NR
16 2  Саудиска Арабија Исмаил Ал-Шабани
Јусуф Ахмед Машари
Хамед Ал-Биши
Мохамед Ал-Салхи
3:05.65 SB

Финале[уреди | уреди извор]

Место Линија Нација Атлети Време Забелешки
Gold medal icon.svg 5  САД Грег Никсон
Берешон Џексон
Анџело Тејлор
ЛаШон Мерит
2:59.31
Silver medal icon.svg 8  ЈАР Шејн Виктор
Офдентсе Могаване
Вилем де Бир
Луис Јакоб ван Зил
2:59.87
Bronze medal icon.svg 4  Јамајка Алодин Фортегил
Џермејн Гонзалез
Рикер Хилтон
Лефорд Грин
3:00.10
4 3  Русија Максим Дилдин
Константин Свечкар
Павел Треникин
Денис Алексејев
3:00.22 SB
5 6  Белгија Џонатан Борле
Антоан Жилет
Нилс Дурник
Кевин Борле
3:00.41 SB
6 7  Кенија Винсент Кипланагат Косгеи
Винсент Мумо Килу
Андерсон Мурета Мутеги
Марк Мутаи
3:01.15
7 1  Обединето Кралство Ричард Страчан
Најџел Левин
Кристофер Кларк
Мартин Руни
3:01.16
8 2  Германија Џонас Плас
Камге Габа
Мигел Ригау
Томас Шнајдер
3:01.37

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]