Светско првенство во атлетика 2011 – Жени маратон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Натпревари на
Светското Првенство 2011
Athletics pictogram.svg
Натпревари на патека
100 m   мажи   жени
200 m мажи жени
400 m мажи жени
800 m мажи жени
1500 m мажи жени
5000 m мажи жени
10,000 m мажи жени
100 m со пречки жени
110 m со пречки мажи
400 m со пречки мажи жени
3000 m со пречки мажи жени
4×100 m штафета мажи жени
4×400 m штафета мажи жени
Натпревари на пат
Маратон мажи жени
20 km одење мажи жени
50 km одење мажи
Натпревари на поле
Скок во далечина мажи жени
Трискок мажи жени
Скок во висина мажи жени
Скок со стап мажи жени
Ѓуле мажи жени
Диск мажи жени
Копје мажи жени
Кладиво мажи жени
Комбинирани натпревари
Седмобој жени
Десетобој мажи
 

Женскиот маратон на Светско првенство во атлетика 2011 се одржа на стадионот Тегу на 27 август.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Една Киплагат
 Кенија
Приса Јепто
 Кенија
Шерон Чероп
 Кенија

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред натпреварувањето, рекордите беа следниве:

Светски Рекорд  Паула Редклиф (GBR) 2:15:25 Лондон, Велика Британија 13 април2003
Рекорд на Првенството  Паула Редклиф (GBR) 2:20:57 Хелсинки, Финска 14 август 2005
Најдобро оваа година  Мери Кеитани (KEN) 2:19:19 Лондон, Велика Британија 17 април 2011
Африкански Рекорд  Кетрин НДереба (KEN) 2:18:47 Чикаго, САД 7 октомври 2001
Азиски Рекорд  Мизуки Ногучи (JPN) 2:19:12 Берлин, Германија 25 септември 2005
Северно Американски Рекорд  Дина Кастор (USA) 2:19:36 Лондон, Велика Британија 23 април 2006
Јужно Американски Рекорд  Кармен де Оливеира (BRA) 2:27:41 Бостон, САД 18 април 1994
Европски Рекрод  Паула Редклиф (GBR) 2:15:25 Лондон, Велика Британија 13 април 2003
Океански Рекорд  Бенита Вилис (AUS) 2:22:36 Чиакго, САД 22 октомври 2006

Резултати[уреди | уреди извор]

Легенда: q Најбрзи неквалификанти Q Квалификувани NR Национален рекорд PB Личен Рекорд SB Најдобро сезонава

Финале[уреди | уреди извор]

Место Атлети Нација Време Забелешки
Gold medal icon.svg Една Киплагат  Кенија 2:28:43
Silver medal icon.svg Приса Јепто  Кенија 2:29:00
Bronze medal icon.svg Шерон Чероп  Кенија 2:29:14 SB
4 Безунеш Бекеле  Етиопија 2:29:21
5 Јукико Акаба  Јапонија 2:29:35
6 Зоу Чунксиу  Кина 2:29:58
7 Изабела Андерсон  Шведска 2:30:13
8 Ванг Јиали  Кина 2:30:25
9 Мариса Барос  Португалија 2:30:29
10 Реми Наказато  Јапонија 2:30:52
11 Чен Ронг  Кина 2:31:11
12 Аберу Кабеде  Етиопија 2:31:22
13 Ирене Јеротич Козгеје  Кенија 2:31:29 SB
14 Ацеде Бајса  Етиопија 2:31:37
15 Тетјана Хамера-Шмирко  Украина 2:31:58
16 Јиа Чаофенг  Кина 2:31:58
17 Тера Муди  САД 2:32:04 SB
18 Јошими Озаки  Јапонија 2:32:31
19 Азуса Нојири  Јапонија 2:33:42
20 Лишан Дула  Бахреин 2:33:47
21 Олена Бурковска  Украина 2:34:21
22 Маи Ито  Јапонија 2:35:16
23 Маргарита Пласкина  Русија 2:35:39
24 Сузан Петриџ  Обединето Кралство 2:35:57
25 Диане Лобачевски  Литванија 2:36:05 SB
26 Ванг Сјуекуен  Кина 2:36:10
27 Лиса Стублиќ  Хрватска 2:36:41
28 Ким Суг-уен  Јужна Кореја 2:37:05 SB
29 Каролине Ротич  Кенија 2:37:07 SB
30 Кети Њубери  САД 2:37:28 SB
31 Рене Калмер  ЈАР 2:38:16
32 Алиса МекКиг  САД 2:38:23 SB
33 Тетјана Холовченко  Украина 2:39:25 SB
34 Ли Сук-Јунг  Јужна Кореја 2:40:23
35 Чунг Јун-Хи  Јужна Кореја 2:42:28
36 Бхара Доган  Турција 2:42:56
37 Анериен ван Шалквик  ЈАР 2:43:59 SB
38 Колин де Руок  САД 2:44:35 SB
39 Ливсанлкундегин Отгонбајар  Монголија 2:45:58
40 Зоила Гомез  САД 2:46:44 SB
41 Џудит Торибио  Перу 2:47:21
42 Алисон Диксон  Обединето Кралство 2:50:51
43 Парк Јун-Сук  Јужна Кореја 3:03:34
44 Чои Бо-ра  Јужна Кореја 3:10:06
45 Молебохенг Мафата  Лесото 3:28:30 SB
46 Шариска Виндертал  Аруба 3:49:48 SB
Дире Тјун  Етиопија DSQ
Лусиа Кимани  Босна и Херцеговина DNF
Алесандра Агиљар  Шпанија DNF
Аселефех Мергија  Етиопија DNF
Јемени Мисајури  Перу DNF
Епифани Нјирабараме  Руанда DNF
Јулиај Рубан  Украина DNF
Катерина Стеценко  Украина DNF
Танит Максвел  ЈАР DNS

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]