Светско првенство во атлетика 2011 – Жени 4 x 100 метри штафета

Од Википедија — слободната енциклопедија
Натпревари на
Светското Првенство 2011
Athletics pictogram.svg
Натпревари на патека
100 m   мажи   жени
200 m мажи жени
400 m мажи жени
800 m мажи жени
1500 m мажи жени
5000 m мажи жени
10,000 m мажи жени
100 m со пречки жени
110 m со пречки мажи
400 m со пречки мажи жени
3000 m со пречки мажи жени
4×100 m штафета мажи жени
4×400 m штафета мажи жени
Натпревари на пат
Маратон мажи жени
20 km одење мажи жени
50 km одење мажи
Натпревари на поле
Скок во далечина мажи жени
Трискок мажи жени
Скок во висина мажи жени
Скок со стап мажи жени
Ѓуле мажи жени
Диск мажи жени
Копје мажи жени
Кладиво мажи жени
Комбинирани натпревари
Седмобој жени
Десетобој мажи
 

4 × 100 метри за мажи на Светско првенство во атлетика 2011 се одржаа на стадионот Тегу на 4 септември.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
 САД
Бјанка Најт
Алисон Феликс
Маршевет Маерс
Кармелита Џетер
Шалонда Соломон*
Александрија Андерсон*
 Јамајка
Шели-Ан Фрејзер
Керон Стјуарт
Шерон Симпсон
Верониак Кемпбел-Браун
Јура Леви*
 Украина
Олесја Пов
Наталија Похребњак
Марија Риемиен
Христина Стуј

Рекорди[уреди | уреди извор]

World record  Источна Германија
(Силке Гладиш-Милер, Сабине Рајгер, Ингрид Аурсвил-Ланг, Марлис Гер)
41.37 Канбера, Австралија 6 октомври 1985
Рекорд на Првенството  САД
(Кристе Гејнс, Марион Џонс, Ингер Милер, Гаил Деверс)
41.47 Атина, Грција 9 август 1997
Најдобро оваа сезона  САД Red
(Лаурин Вилијамс, Алисон Феликс, Маршевет Маерс, Кармелита Џетер)
42.28 Филаделфија, САД 5 август 2011
Африкански рекорд  Нигерија
(Беатрис Утону, Феит Идехен, Кристи Опара-Томпсон, Мери Онјали-Омагбеми)
42.39 Барселона, Шпанија 7 август 1992
Азиски рекорд  Кина
(Лин Сјао, Јали Ли, Сјаомеи Љу, Сјуемеј Ли)
42.23 Шангај, Кина 23 октомври 1997
Северно Американски рекорд  САД
(Кристе Гејнс, Марион Џонс, Ингер Милер, Гаил Деверс)
41.47 Атина, Грција 9 август 1997
Јужно Американски рекорд  Бразил
(Лусимар Апаресида де Моура, Катија Регина Сантос, Лусиајна дос Сантос, Росемар Марио Нето)
42.97 Богота, Колумбија 10 јули 2004
Европски рекорд  Источна Германија
(Силке Гладиш-Милер, Сабине Рајгер, Ингрид Аурсвил-Ланг, Марлис Гер)
41.37 Канбера, Австралија 6 октомври 1985
Океански рекорд  Австралија
(Ракел Мејси, Сузане Бродрик, Јоди Ламбертt, Мелинда Геинсфорд-Телор)
42.99 Питерзббург, Јужна Африка 18 март 2000

Резултати[уреди | уреди извор]

Легенда: q Најбрзи неквалификанти Q Квалификувани NR Национален рекорд PB Личен Рекорд SB Најдобро сезонава

Квалификации[уреди | уреди извор]

Квалификации: Првите 2 од секоја група (Q) и следниот 2 најбрзи (q) продолжуваат финалето.

Место Група Нација Атлети Време Забелешки
1 3  САД Бјанка Најт, Шалонда Соломон, Маршевет Маерс, Александрија Андерсон 41.94 Q, WL
2 1  Јамајка Шели-Ан Фрејзер, Керон Стјуарт, Шерон Симпсон, Јура Леви 42.23 Q, SB
3 2  Тринидад и Тобаго Каи Шелвон, Кели-Ан Баптист, Семој Хакет, Михеле-Ли Ајхе 42.50 Q, NR
4 1  Франција Миријам Соуамре, Селине Дистел, Лина-Жак Себастијан, Веронике Манг 42.60 Q, SB
5 2  Украина Олесја Пов, Наталија Похребњак, Марија Риеминен, Христина Стуј 42.63 Q, SB
6 3  Нигерија Глорија Асумну, Олудамола Осајоми, Агнес Осазува, Блесинг Окагбаре 42.74 Q, SB
7 2  Русија Јулија Гушчина, Наталија Русакова, Елизабета Салвинис, Александра Федорива 42.78 q, SB
8 1  Бразил Ана Клаудија Лемос Силва, Ванда Гомес, Франсиела Красуцки, Росангела Сантос 42.92 q, AR
9 3  Холандија Кадене Васел, Дафне Шиперс, Анук Хаген, Џамиле Самуле 43.44 NR
10 1  Колумбија Јомара Хинестроза, Марија Алехандра Идробо, Дарленис Обрегон, Норма Гонзалез 43.53 SB
11 2  Австралија Хејли Батлер, Мелиса Брин, Шарлот ван Венендал, Сели Пирсон 43.79
12 1  Јапонија Нао Окабе, Момоко Такахаши, Чисато Фукушима, Саори Имаи 43.83
13 2  Обединето Кралство Тифани Портер, Ањика Онуора, Лаура Тарнер, Жанет Квајке 43.95
14 3  Швајцарија Клелија Реус, Жаклин Гасер, Елен Спрунгер, Леа Спрунгер 44.04
15 3  Белорусија Ана Багданович, Јулиај Баликина, Алена Неумиарзитскаја, Хана Лиапешка 44.38
16 2  Јужна Кореја Рум Јесу, Ким Со-јон, Ли Сунае, Парк Со-Јон 46.14 SB
17 1  Шпанија Пласида Мартинез, Ампаро Котан, Консепсион Монтањер, Рут Бетиа 46.24
18 3  Бахами Шеника фергусон, Нивеа Смит, Антонике Страчан, Деби Фергусон-Мекензи 50.62
3  Германија Јасмин Квадво, Ане Молингер, Кетлин Чирч, Марион Вангер DNF
2  Полска Ана Киелбасинска, Марике Попович, Марта Јешке, Агнешак Лигиза DNF
1  Кина Веи Јонгли, Лианг Куипинг, Јианг Лан, Тао Јуија DSQ

Финале[уреди | уреди извор]

Место Линија Нација Атлети Време Забелешки
Gold medal icon.svg 4  САД Бјанка Најт, Алисон Феликс, Маршевет Маерс, Кармелита Џетер 41.56 WL
Silver medal icon.svg 6  Јамајка Шели-Ан Фрејзер, Керон Стјуарт, Шерон Симпсон, Вероника Кемпбел-Браун 41.70 NR
Bronze medal icon.svg 8  Украина Олсеја Пов, Наталија Похребњак, Марија Риемиен, Хритиан Стуј 42.51 SB
4 3  Тринидад и Тобаго Каи Селвон, Кели-Ан Баптист, Семој Хакет, Мишеле-Ли Аје 42.58
5 5  Франција Миријам Соуамре, Селине Дистел, Лина-Жак Себастијен, Веронике Манг 42.70
6 1  Русија Јулиај Гушчина, Наталија Русакова, Елизабета Салвинис, Aleksandra Fedoriva 42.93
7 7  Нигерија Глориај Асумну, Олудамола Осајоми, Агнес Осазува, Белсинг Окагбаре 42.93
8 2  Бразил Ана Клаудија Лемос Силва, Ванда Гомес, Франсиела Красуцки, Росангела Сантос 43.10

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]