Светско првенство во атлетика 2011 – Мажи скок во далечина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Натпревари на
Светското Првенство 2011
Athletics pictogram.svg
Натпревари на патека
100 m   мажи   жени
200 m мажи жени
400 m мажи жени
800 m мажи жени
1500 m мажи жени
5000 m мажи жени
10,000 m мажи жени
100 m со пречки жени
110 m со пречки мажи
400 m со пречки мажи жени
3000 m со пречки мажи жени
4×100 m штафета мажи жени
4×400 m штафета мажи жени
Натпревари на пат
Маратон мажи жени
20 km одење мажи жени
50 km одење мажи
Натпревари на поле
Скок во далечина мажи жени
Трискок мажи жени
Скок во висина мажи жени
Скок со стап мажи жени
Ѓуле мажи жени
Диск мажи жени
Копје мажи жени
Кладиво мажи жени
Комбинирани натпревари
Седмобој жени
Десетобој мажи
 

Скок во далечина за мажи на Светско првенство во атлетика 2011 се одржа на стадионот Тегу на 1 и 2 септември.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Двајт Филипс
 САД
Мичел Ват
 Австралија
Нгониџаше Макуша
 Зимбабве

Рекорди[уреди | уреди извор]

Светски рекорд  Мајк Пауел (USA) 8.95 Токио, Јапонија 30 август 1991
Рекорд на Првенството  Мајк Пауел (USA) 8.95 Токио, Јапонија 30 август 1991
Најдобро оваа сезона  Мичел Ват (AUS) 8.54 Стокхолм, Шведска 29 јули 2011
Африкански рекорд  Годфри Котсо Мокоена (RSA) 8.50 Мадрид, Шпанија 4 јули 2009
Азиски рекорд  Мохамед Салман Ал-Кувалиди (KSA) 8.48 Сотевил, Франција 2 јули 2006
Северно Американски рекорд  Мајк Пауел (USA) 8.95 Токио, Јапонија 30 август 1991
Јужно Американски рекорд  Ирвинг Саладино (Panama) 8.73 Хенгело, Холандија 24 мај 2008
Европски рекорд  Роберт Емијан (USSR) 8.86 Цагкадзор, Советски Сојуз 22 мај 1987
Океански рекорд  Мичел Ват (AUS) 8.54 Стокхолм, Шведска 29 јули 2011

Резултати[уреди | уреди извор]

Квалифиакции[уреди | уреди извор]

Квалификации: Перформанс за квалификување 8.15 (Q) или најмалку 12 со најдобар перформанс (q) продолжуваат во финалето.

Место Група Атлета Нација #1 #2 #3 Резултат Забелешки
1 A Двајт Филипс  САД 8.32 8.32 Q, SB
2 A Мичел Ват  Австралија 6.43 8.15 8.15 Q
3 A Кристијан Рајф  Германија x 8.13 x 8.13 q
4 B Нгониџаше Макуша  Зимбабве 8.05 7.83 8.11 8.11 q
5 B Себастијан Бајер  Германија 8.11 - - 8.11 q
6 B Маркос Чува  Португалија x 8.10 x 8.10 q
7 B Вил Клај  САД 7.83 7.94 8.09 8.09 q
8 A Александр Менков  Русија 8.07 x - 8.07 q
9 A Јахја Барбара  Мароко x 8.03 8.05 8.05 q
10 B Луво Манјонга  ЈАР 7.77 7.72 8.04 8.04 q
11 A Ким Деок-Хјон  Јужна Кореја 7.86 7.99 8.02 8.02 q, SB
12 A Крис Томлисон  Обединето Кралство 7.95 7.84 8.02 8.02 q
13 A Маркис Годвин  САД 7.92 7.78 8.02 8.02
14 B Луис Цатумас  Грција 8.01 7.89 x 8.01
15 B Грег Рутенфорд  Обединето Кралство 8.00 x 8.00
15 A Годфри Котсо Мокоена  ЈАР x x 8.00 8.00
17 A Игнасиос Гаиса  Гана x 7.92 7.78 7.92
18 B Еузебио Касерес  Шпанија 7.60 7.90 7.91 7.91
19 B Тирон Смит  Бермуда x 7.79 7.91 7.91
20 A Дамар Форбс  Јамајка x x 7.91 7.91
21 B Фабрис Лапиер  Австралија 7.80 7.89 7.76 7.89
22 B Ирвинг Саладино  Панама x x 7.84 7.84
23 A Луис Мелиз  Шпанија 7.80 7.69 7.82 7.82
24 A Роберт Кровтер  Австралија 7.74 7.64 7.67 7.74
25 B Рејмонд Хигс  Бахами x 7.72 x 7.72
26 A Хорхе МекФарлејн  Перу x x 7.66 7.66
27 A Михел Торнеус  Шведска x 7.62 7.65 7.65
28 A Салим Сдири  Франција 7.49 7.58 7.48 7.58
29 B Лин Ќинг-Сјуен  Кинески Тајпеј 7.30 x x 7.30
30 B Кристина Торфасон  Исланд 5.52 6.25 7.17 7.17
31 B Тревел Квинли  САД 7.09 x x 7.09
32 B Су Ксионгфенг  Кина 7.03 7.03
B Хенри Дагмил  Филипини x x x NM
A Мохамед Фатала Дифала  Египет x x x NM
A Повилас Миколаитис  Литванија x x x NM
B Стенли Гбагбеге  Нигерија DNS

Финале[уреди | уреди извор]

Место Атлета Нација #1 #2 #3 #4 #5 #6 Резултат Забелешки
Gold medal icon.svg Двајт Филипс  САД 8.31 8.45 x - x x 8.45 SB
Silver medal icon.svg Мичел Ват  Австралија x 8.33 4.90 7.79 x 8.06 8.33
Bronze medal icon.svg Нгониџаше Макуша  Зимбабве 8.29 8.15 8.14 8.00 8.07 x 8.29
4 Јахја Барбара  Мароко 8.03 8.23 x x x x 8.23
5 Луво Манјонга  ЈАР 8.21 x 7.82 x x x 8.21
6 Александр Менков  Русија 7.74 8.19 x x 8.07 x 8.19
7 Кристијан Рајф  Германија 7.90 8.19 x 7.98 x 7.97 8.19
8 Себастијан Бајер  Германија 8.17 8.06 8.13 8.04 7.91 8.02 8.17 SB
9 Вил Клај  САД 8.08 7.98 8.10 8.10
10 Маркос Чува  Португалија 8.05 x 7.99 8.05
11 Крис Томлисон  Обединето Кралство 7.86 x 7.87 7.87
Ким Деок-Хјон  Јужна Кореја DNS

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]