Светско првенство во атлетика 2011 – Жени диск

Од Википедија — слободната енциклопедија
Натпревари на
Светското Првенство 2011
Athletics pictogram.svg
Натпревари на патека
100 m   мажи   жени
200 m мажи жени
400 m мажи жени
800 m мажи жени
1500 m мажи жени
5000 m мажи жени
10,000 m мажи жени
100 m со пречки жени
110 m со пречки мажи
400 m со пречки мажи жени
3000 m со пречки мажи жени
4×100 m штафета мажи жени
4×400 m штафета мажи жени
Натпревари на пат
Маратон мажи жени
20 km одење мажи жени
50 km одење мажи
Натпревари на поле
Скок во далечина мажи жени
Трискок мажи жени
Скок во висина мажи жени
Скок со стап мажи жени
Ѓуле мажи жени
Диск мажи жени
Копје мажи жени
Кладиво мажи жени
Комбинирани натпревари
Седмобој жени
Десетобој мажи
 

Диск за жени на Светско првенство во атлетика 2011 се одржа на стадионот Тегу на 27 и 28 август.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Ли Јанфенг
 Кина
Надин Милер
 Германија
Јарелис Бариос
 Куба

Рекорди[уреди | уреди извор]

Светски рекорд  Габриеле Рајнш (GER) 76.80 Нојбранденбург, Источна Германија 7 јули 1988
Рекорд на Првенството  Мартина Хелман (GER) 71.62 Рим, Италија 31 август 1987
Најдобро оваа сезона  Ли Јанфенг (CHN) 67.98 Шонебек, Германија 5 јуни 2011
Африкански рекорд  Елизна Науде (RSA) 64.87 Стеленбош, Јужна Африка 2 март 2003
Азиски рекорд  Сјао Јенлин (CHN) 71.68 Пекинг, Кина 14 март 1992
Северно Американски рекорд  Хилда Рамос (Cuba) 70.88 Хавана, Куба 8 мај 1992
Јужно Американски рекорд  Елисангела Адријано (BRA) 62.00 Сао Каетано, Бразил 23 јули 2011
Европски рекорд  Габриеле Рајнш (GER) 76.80 Нојбранденбург, Источна Германија 7 јули 1988
Океански рекорд  Даниела Костиан (AUS) 68.72 Окленд, Нов Зеланд 22 јануари 1994

Резултати[уреди | уреди извор]

Квалифкиации[уреди | уреди извор]

Квалификации: Перформанс за квалификување 62.00 (Q) или најмалку 12 со најдобар перформанс (q) продолжуваат во финалето.

Место Група Атлета Нација #1 #2 #3 Резултат Забелешки
1 A Надин Милер  Германија 65.54 65.54 Q
2 B Ли Јанфенг  Кина x 64.44 64.44 Q
3 A Јарелис Бариос  Куба 63.80 63.80 Q
4 B Жанета Гланц  Полска 59.48 63.44 63.44 Q
5 A Тан Јиан  Кина 62.26 62.26 Q
6 B Стефани Браун Трафтон  САД 61.89 x 59.87 61.89 q
7 A Зинаида Сендриуте  Литванија x 56.61 61.72 61.72 q
8 A Драгана Томашевиќ  Србија 60.45 x x 60.45 q
9 B Дениа Кабаљеро  Куба x 52.93 60.36 60.36 q
10 B Николета Грасу  Романија 60.13 58.25 59.58 60.13 q
11 A Дани Самуелс  Австралија 59.77 60.05 59.98 60.05 q
12 A Дариа Пишчалникова  Русија 54.11 59.94 59.53 59.94 q
13 B Арета Турмонд  САД 59.88 x 59.48 59.88
14 A Ма Сјуеѓуен  Кина 55.80 59.34 59.71 59.71
15 A Џиа Луис-Смалвуд  САД x 56.91 59.49 59.49
16 A Наталја Фоника-Семенова  Украина 56.73 55.16 58.27 58.27
17 B Монике Јансен  Холандија 58.23 58.06 57.96 58.23
18 A Андреса де Мораис  Бразил x 44.41 57.93 57.93
19 B Казаи Сузане Крагбе  Брег на Слоновата Коска 57.55 55.75 x 57.55
20 B Катерина Карсак  Украина 57.54 x 57.29 57.54
21 B Харвант Каур  Индија 55.50 56.49 52.98 56.49
22 B Елисангела Адриано  Бразил 56.28 53.70 56.45 56.45
23 A Вера Поспишилова-Чехлова  Чешка 53.87 51.52 x 53.87
24 B Карен Гаљардо  Чиле 51.32 52.33 53.69 53.69

Финале[уреди | уреди извор]

Место Атлета Нација #1 #2 #3 #4 #5 #6 Резултат Забелешки
Gold medal icon.svg Ли Јанфенг  Кина 65.28 66.52 65.50 64.32 64.34 63.83 66.52
Silver medal icon.svg Надин Милер  Германија 65.06 65.97 64.08 62.55 x x 65.97
Bronze medal icon.svg Јарелис Бариос  Куба x 61.87 65.73 63.93 x 63.90 65.73 SB
4 Жанета Гланц  Полска 63.91 62.30 63.11 62.69 62.17 60.32 63.91
5 Стефани Браун Трафтон  САД 60.20 60.97 60.24 63.85 60.26 x 63.85
6 Тан Јиан  Кина 60.46 61.44 61.79 62.96 x 61.12 62.96
7 Драгана Томашевиќ  Србија 62.26 58.97 62.48 x 59.03 58.63 62.48 SB
8 Николета Грасу  Романија 57.95 60.34 62.08 60.79 60.45 60.72 62.08
9 Дениа Кабаљеро  Куба 60.73 60.46 x 60.73
10 Дани Самуелс  Австралија 58.08 59.14 x 59.14
11 Дариа Пишчалникова  Русија 56.89 58.10 57.61 58.10
12 Зинаида Сендриуте  Литванија x 57.30 53.53 57.30

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]