Светско првенство во атлетика 2011 – Мажи 5000 метри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Натпревари на
Светското Првенство 2011
Athletics pictogram.svg
Натпревари на патека
100 m   мажи   жени
200 m мажи жени
400 m мажи жени
800 m мажи жени
1500 m мажи жени
5000 m мажи жени
10,000 m мажи жени
100 m со пречки жени
110 m со пречки мажи
400 m со пречки мажи жени
3000 m со пречки мажи жени
4×100 m штафета мажи жени
4×400 m штафета мажи жени
Натпревари на пат
Маратон мажи жени
20 km одење мажи жени
50 km одење мажи
Натпревари на поле
Скок во далечина мажи жени
Трискок мажи жени
Скок во висина мажи жени
Скок со стап мажи жени
Ѓуле мажи жени
Диск мажи жени
Копје мажи жени
Кладиво мажи жени
Комбинирани натпревари
Седмобој жени
Десетобој мажи
 

5000 метри за мажи на Светско првенство во атлетика 2011 се одржаа на стадионот Тегу на 1 и 4 септември.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Мо Фарах
 Обединето Кралство
Бернард Лагат
 САД
Дејен Гебремескеч
 Етиопија

Рекорди[уреди | уреди извор]

Светски рекорд  Кенениса Бекеле (Ethiopia) 12:37.35 Хенгело, Холандија 31 мај 2004
Рекорд на Првенството  Елиуд Кипчог (KEN) 12:52.79 Париз, Франција 31 август 2003
Најдобро оваа сезона  Мо Фарах (GBR) 12:53.11 Монако 22 јули 2011
Африкански рекорд  Кенениса Бекеле (Ethiopia) 12:37.35 Хенгело, Холандија 31 мај 2004
Азиски рекорд  Саиф Саед Шахин (QAT) 12:51.98 Рим, Италија 14 јули 2006
Северно Американски рекорд  Бернард Лагат (USA) 12:53.60 Монако 22 јули 2011
Јужно Американски рекорд  Марилсон Гомез де Сантос (BRA) 13:19.43 Касел, Германија 8 јуни 2006
Европски рекрод  Мохамед Мурхид (BEL) 12:49.71 Брисел, Белгија 25 август 2000
Океански рекорд  Крег Мотрам (AUS) 12:55.76 Лондон, Велика Британија 30 јули 2004

Резултати[уреди | уреди извор]

Легенда: q Најбрзи неквалификанти Q Квалификувани NR Национален рекорд PB Личен Рекорд SB Најдобро сезонава

Прелиминации[уреди | уреди извор]

Квалификации: Првите 5 од секоја група (Q) и следните 5 најбрзи (q) продолжуваат во финалето.

Место Група Име Нација Време Забелешки
1 1 Бернард Лагат  САД 13:33.90 Q
2 1 Томас Лонгосива  Кенија 13:34.46 Q
3 1 Дејен Гебремескел  Етиопија 13:34.48 Q
4 1 Исаих Киплангат Коеч  Кенија 13:34.54 Q
5 1 Гален Руп  САД 13:34.91 Q
6 1 Хуасин Џаман Алхамда  Саудиска Арабија 13:35.47 q
7 1 Билсума Шуги  Бахреин 13:35.86 q
8 2 Имане Мерга  Етиопија 13:37.96 Q
9 2 Мо Фарах  Обединето Кралство 13:38.03 Q
10 2 Абера Кума  Етиопија 13:38.41 Q
11 2 Елуид Кипчог  Кенија 13:39.02 Q
12 2 Алистар Крег  Ирска 13:39.36 Q
13 1 Даниеле Меучи  Италија 13:39.90 q
14 2 Амануел Месел  Еритреја 13:39.97 q
15 2 Хесус Еспања  Шпанија 13:40.38 q
16 2 Абрахам Киплимо  Уганда 13:44.09
17 2 Ендрју Бумбалуг  САД 13:44.38
18 1 Хавиер Карикео  Аргентина 13:47.51
19 1 Колис Бирмингем  Австралија 13:47.88
20 2 Елрој Гелант  ЈАР 13:48.33
21 1 Мумин Гала  Џибути 13:48.19
22 1 Руи Силва  Португалија 13:50.16
23 2 Бен Сент Лоренс  Австралија 13:51.64
24 2 Џејк Робертсон  Нов Зеланд 13:53.57 q од судиите
25 2 Џефри Кусуро  Уганда 13:54.58
26 1 Крег Мотрам  Австралија 13:56.60
27 2 Дејене Регаса  Бахреин 13:56.83
28 2 Силаин Рукундо  Руанда 13:58.92
29 2 Раба Абуд  Алжир 14:00.34
30 1 Мосес Кибат  Уганда 14:05.15
31 1 Гоитом Кифле  Еритреја 14:06.42
32 2 Џерард Гахунгу  Бурунди 14:09.15 PB
33 2 Казуја Ватанабе  Јапонија 14:20.64
34 2 Баек Сонг-хо  Јужна Кореја 15:01.37
35 1 Абдишакур Нагеје Абдуле  Сомалија 15:13.64 PB
36 2 Кристијан Нгингба  Габон 18:44.06 PB
2 Абдула Абдулазиз Алуд  Саудиска Арабија DNF
1 Франсиско Хавиер Алвес  Шпанија DNF
1 Мунир Миоут  Алжир DNF
1 Кенениса Бекеле  Етиопија DNS
1 Адријан Блинко  Нов Зеланд DNS

Финале[уреди | уреди извор]

Место Име Нација Време Забелешки
Gold medal icon.svg Мо Фарах  Обединето Кралство 13:23.36
Silver medal icon.svg Бернард Лагат  САД 13:23.64
Bronze medal icon.svg Дејен Гебремескел  Етиопија 13:23.92
4 Исаих Киплангат Коеч  Кенија 13:24.95
5 Абера Кума  Етиопија 13:25.50
6 Томас Лонгосива  Кенија 13:26.73
7 Елуид Кипчог  Кенија 13:27.27
8 Билсума Шуги  Бахреин 13:27.67
9 Гален Руп  САД 13:28.64
10 Даниеле Меучи  Италија 13:29.11
11 Амануел Месел  Еритреја 13:33.99
12 Хесус Еспања  Шпанија 13:33.99
13 Хуасин Џаман Алхамда  Саудиска Арабија 13:34.83
14 Алистар Крег  Ирска 13:45.33
15 Џејк Робертсон  Нов Зеланд 14:03.09
Имане Мерга  Етиопија 13:23.78 DQ
  • Имане Берга од Етиопија беше првично награден со бронзен медал, но подоцна беше дисквалификуван поради тоа што стапнал надвор од тркачкиот терен. Додеа бронзата му беше доделена на неговиот тимски колега Дејен Гебремескел.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Британецот Мо Фарах победи на 5000 метри. AFP (2011-09-04). Проверено на 2011-09-04.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]