Прејди на содржината

Светско првенство во атлетика 2011 – Жени 200 метри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Натпревари на
Светското Првенство 2011
Натпревари на патека
100 m   мажи   жени
200 m мажи жени
400 m мажи жени
800 m мажи жени
1500 m мажи жени
5000 m мажи жени
10,000 m мажи жени
100 m со пречки жени
110 m со пречки мажи
400 m со пречки мажи жени
3000 m со пречки мажи жени
4×100 m штафета мажи жени
4×400 m штафета мажи жени
Натпревари на пат
Маратон мажи жени
20 km одење мажи жени
50 km одење мажи
Натпревари на поле
Скок во далечина мажи жени
Трискок мажи жени
Скок во висина мажи жени
Скок со стап мажи жени
Ѓуле мажи жени
Диск мажи жени
Копје мажи жени
Кладиво мажи жени
Комбинирани натпревари
Седмобој жени
Десетобој мажи
 

200 метри за жени на Светско првенство во атлетика 2011 се одржаа на стадионот Тегу на 1 и 2 септември.

Медалисти

[уреди | уреди извор]
Злато Сребро Бронза
Вероника Кемпбел-Браун
 Јамајка
Кармелита Џетер
 САД
Алисон Феликс
 САД
Светски рекорд  Флоренс Грифит-Џојнер (USA) 21.34 Сеул, Јужна Кореја 29 септември 1988
Рекрд на Првенството  Силке Гладиш-Милер (GER) 21.74 Рим, Италија 3 септември 1987
Најдобро оваа сезона  Шалонда Соломон (USA) 22.15 Еугене, САД 26 јуни 2011
Африкански рекорд  Мери Онјали-Омагбеми (Nigeria) 22.07 Цирих, Швајцарија 14 август 1996
Азиски рекорд  Сјуемеј Ли (CHN) 22.01 Шангај, Кина 22 октомври 1997
Северно Американси рекорд  Флоренс Грифит-Џојнер (USA) 21.34 Сеул, Јужна Кореја 29 септември 1988
Јужно Американски рекорд  Ана Клаудија Силва (BRA) 22.48 Саун Пауло, Бразил 6 август 2011
Европски рекорд  Марита Кох (GER) 21.71 Чемниц, Источна Германија 10 јуни 1979
Потсдам, Источна Германија 21 јули 1984
 Хајке Дрехслер (GER) Јена, Источна Германија 29 јуни 1986
Штутгарт, Западна Германија 29 август 1986
Океански рекорд  Мелинда Гринсфорд-Тејлор (AUS) 22.23 Штутгарт, Германија 13 јули1997

Резултати

[уреди | уреди извор]
Легенда: q Најбрзи неквалификанти Q Квалификувани NR Национален рекорд PB Личен Рекорд SB Најдобро сезонава

Квалификации

[уреди | уреди извор]

Квалификации: Првите 4 од секоја група (Q) и следните 4 најбрзи продолжуваат (q) во полуфиналето.

Место Група Име Нација Време Забелешки
1 5 Вероника Кемпбел-Браун  Јамајка 22.46 Q
2 5 Ивет Лалова  Бугарија 22.62 Q, SB
3 2 Кармелита Џетер  САД 22.68 Q
4 3 Дафне Шиперс  Холандија 22.69 Q, NR
4 4 Шалонда Соломон  САД 22.69 Q
6 1 Миријам Сумаре  Франција 22.71 Q, SB
6 3 Алисон Феликс  САД 22.71 Q
8 4 Марија Риемиен  Украина 22.77 Q
9 1 Керон Стјуарт  Јамајка 22.83 Q
10 5 Деби Фергусон-МекКензи  Бахами 22.86 Q
11 1 Јулија Гушчина  Русија 22.88 Q, SB
12 4 Каи Селвон  Тринидад и Тобаго 22.89 Q, PB
13 5 Христина Стуј  Украина 22.92 Q, PB
14 5 Ањика Онуора  Обединето Кралство 22.93 q, PB
15 2 Шерен Симпсон  Јамајка 22.94 Q
16 3 Ана Клаудија Лемос Силва  Бразил 22.96 Q
17 1 Нивеа Смит  Бахами 23.09 Q
17 2 Елизабета Савлинис  Русија 23.09 Q
19 3 Жанел Редхед  Гренада 23.11 Q
20 3 Алисон Питер  Американски Девствени Острови 23.17 q
21 4 Антонике Страчан  Бахами 23.20 Q
22 4 Нелкис Касабона  Куба 23.21 q
23 1 Чисато Фукушима  Јапонија 23.25 q
24 5 Моа Хјелмер  Шведска 23.31
25 4 Ана Киелбасинка  Полска 23.34
26 3 Ендуранс Абинува  Нигерија 23.53
27 1 Џенеба Тармох  САД 23.60
28 2 Јелизавета Бризинa  Украина 23.70 Q
28 2 Ванда Гомес  Бразил 23.70
30 4 Кимберли Хјасинте  Канада 23.83
31 2 Викторија Зјабкина  Казахстан 24.09
32 3 Фумил Нџиниса  Есватини 24.15 NR
33 5 Маријам Туси  Иран 24.17
34 4 Хиникисиа Албертин Ндикерт  Чад 24.81 PB
35 2 Мери Џејн Винсент  Маврициус 25.20 SB
36 5 Фани Шоноби  Гамбија 25.55 SB
37 1 Сејха Чан  Камбоџа 26.34 PB
38 3 Афа Исмаил  Малдиви 26.48
1 Рамона ван дер Влот  Суринам DNS
2 Блесинг Окагбаре  Нигерија DNS

Полуфинале

[уреди | уреди извор]

Квалификации: Првите 2 од секоја група (Q) и следните 2 најбрзи продолжуваат (q) во финалето.

Место Група Име Нација Време Забелешки
1 2 Шалонда Соломон  САД 22.46 Q
2 1 Кармелита Џетер  САД 22.47 Q
3 3 Вероника Кемпбел-Браун  Јамајка 22.53 Q
4 3 Алисон Феликс  САД 22.67 Q
5 2 Керон Стјуарт  Јамајка 22.77 Q
6 2 Христина Стуј  Украина 22.79 q, PB
7 2 Деби Фергусон-МекКензи  Бахами 22.85 q
8 1 Шерен Симпсон  Јамајка 22.88 Q
9 2 Дафне Шиперс  Холандија 22.92
10 1 Марија Риемиен  Украина 22.94
11 1 Ана Клаудија Лемос Силва  Бразил 22.97
12 1 Миријам Сумаре  Франција 23.02
13 3 Ивет Лалова  Бугарија 23.03
14 2 Елизабета Савлинис  Русија 23.04
15 1 Нивеа Смит  Бахами 23.06
16 2 Ањика Онуора  Обединето Кралство 23.08
17 2 Каи Селвон  Тринидад и Тобаго 23.11
18 3 Јулија Гушчина  Русија 23.26
19 1 Нелкис Касабона  Куба 23.32
20 1 Чисато Фукушима  Јапонија 23.52
21 2 Алисон Питер  Американски Девствени Острови 23.56
22 3 Жанел Редхед  Гренада 23.57
23 3 Антонике Страчан  Бахами 23.85
3 Јелизавета Бризинa  Украина DNF
Место Линија Име Нација Време Забелешки
5 Вероника Кемпбел-Браун  Јамајка 22.22 SB
4 Кармелита Џетер  САД 22.37
3 Алисон Феликс  САД 22.42
4 6 Шалонда Соломон  САД 22.61
5 8 Керон Стјуарт  Јамајка 22.70
6 1 Деби Фергусон-МекКензи  Бахами 22.96
7 2 Христина Стуј  Украина 23.02
8 7 Шерен Симпсон  Јамајка 23.17

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]